Άστραψε και βρόντηξε η ΑΕΚ! (vid)

Η «Ένωση» συνέτριψε με 4-1 την ΑΕΛ σε ένα ματς παράσταση για έναν ρόλο στην επανάληψη

Νίκησε κορωνοϊό και ΑΕΛ η ΑΕΚ! Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα τα βρήκε σκούρα για 70 λεπτά κόντρα στην καλοστημένη ΑΕΛ, αλλά έκανε εκρηκτικό τελευταίο 20λεπτο και την διέλυσε με 4-1!

Ματσάρα με γκολάρες στη Ριζούπολη, με τον Μαχαίρα με άψογο πλασέ στην κίνηση να ανοίγει το σκορ στο 55ο λεπτό, αλλά η Λάρισα ισοφάρισε με σουτάρα του στο 67'. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις πέντε λεπτά, με τον Ανσαριφάρντ να τελειώνει άψογα την φάση από την κάθετη του Μάνταλου για το 2-1. Ακολούθησαν δύο ακόμη γκολάρες από την... εκρηκτική ΑΕΚ στο τελευταίο εικοσάλεπτο, με τον Σιμόες να βάζει γκολάρα αλά... Βόλφσμπουργκ στο 78' και τον Γαλανόπουλο να σκοράρει με υπέροχο πλασέ στην κίνηση στο 89' για το τελικό 4-1.

Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ, έφτασε τους 16 βαθμούς και ανέβηκε δεύτερη με την ΑΕΛ να μένει στους 5 βαθμούς. Στην Τρίπολη με τον Αστέρα την επόμενη Κυριακή η ΑΕΚ, υποδέχεται τον Ατρόμητο το Σάββατο η ΑΕΛ.

Ανησυχία για Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στον προσαγωγό και μένει να φανεί η κατάστασή του ενόψει και του δεύτερου ματς της ΑΕΚ με την Ζόρια για την 4η αγωνιστική του Europa League την ερχόμενη Πέμπτη.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες (66' λ.τρ. Ινσούα), Σιμόες, Σάκχοφ (81’ Γαλανόπουλος), Μαχαίρας, Μάνταλος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα (60’ Ανσαριφάρντ-81’ λ.τρ. Τάνκοβιτς).

ΛΑΡΙΣΑ: Ναγκί, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Μούζεκ (78’ Τρούγιτς), Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Φιλίπ, Πλατέλλας (86’ Γιουνές), Νικολιάς (46’ Τόριε), Ντουρμισάι.