Ποδοσφαιρικό υπερθέαμα.. τελικό 2-2

Ένα ματς διαφήμιση του αθλήματος, έληξε ισοπαλία με κερδισμένο τον Ολυμπιακό

Τέσσερα γκολ, ακόμη ένα ακυρωθέν, ένα χαμένο πέναλτι και VAR ήταν κάποια από τα πολλά που έγιναν στο Μαρούσι. Το ντέρμπι της τριετίας έληξε ισόπαλο 2-2 με νικητή το άθλημα.. ίσως και τους «ερυθρόλευκους»…

Πάμε να δούμε την εξέλιξη του ματς:

‘Α ημίχρονο:

Ένα 45λεπτο μόνο ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο δεκάλεπτο έχασαν κάποιες κραυγαλέες ευκαιρίες με τον Μπίσεσβαρ και τον Σφιντέρσκι. Μόλις στο 15ο λεπτό ο Λημνιός έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ μετά από μπαλιά του Βαρέλα, έκανε το γύρισμα την κατάλληλη στιγμή στον Σφιντέρσκι και αυτός με χλιαρό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Μέχρι το 23’ η ΑΕΚ δεχόταν συνεχώς φάσεις στην πλάτη της άμυνας και ήταν τυχερή που την έχει γλιτώσει. Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να βάλουν βάσεις για το διπλό, ωστόσο ο Μπίσεσβαρ σημάδεψε το δεξί δοκάρι μετά από εκτέλεση πέναλτι. Κάπου εκεί ο Κωστένογλου γύρισε το σύστημα σε 4-2-3-1. Ο Μπακάκης έγινε δεξί μπακ πλέον και ο Παουλίνιο σε ρόλο εξτρέμ, με τον Αλμπάνη να είχε μετατεθεί στο αριστερό «φτερό» της μεσοεπιθετικής γραμμής. Εικόνα εποχής Καρντόσο έδειχναν οι γηπεδούχοι, επηρέασε η απουσία του Σιμόες. Εν τέλει 3 τελικές για την ΑΕΚ.. 7 για τον ΠΑΟΚ!

‘Β ημίχρονο:

Ο Κωστένογλου με την έναρξη του ημιχρόνου έκανε διπλά αλλαγή, στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Ντέλετιτς και ο Γιακουμάκης. Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 54’ ο Λιβάγια εκτέλεσε «γλυκά» το φάουλ, με τον Τσιγκρίνσκι να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να την βρίσκει όσο πρέπει για να νικήσει τον Ζίφκοβιτς, που έμειν άγαλμα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπίσεσβαρ με τρομερή μπαλιά έκθεσε ξανά την άμυνα της ΑΕΚ, βγάζοντας τον Λημνιό ξανά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με τον 'Ελληνα εξτρέμ να γυρίζει στον Σφιντέρσκι ο οποίος εκτέλεσε ξανά τον Μπάρκα. Η ΑΕΚ βγήκε ξανά μπροστά και στο 64’ έφερε το παιχνίδι ξανά από την αρχή με τον Μάνταλο να παίρνει το ριμπάουντ από τον κίπερ της ΑΕΚ και να σκοράρει μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια.. το γκολ δεν μέτρησε μετά την χρήση του VAR. Στο 79’ ο Ντέλετιτς με κοντινό πλασέ λύτρωσε την ΑΕΚ κάνοντας το 2-2. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έχασε 3 καλές ευκαιρίες με τον Άκπομ. Η ισοπαλία είναι το πιο «δίκαιο» αποτέλεσμα.

Ενδεκάδες

ΑΕΚ (3-5-2): Μπάρκας – Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης – Παουλίνιο, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λόπες – Αλμπάνης, Λιβάγια

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Ζίβκοβιτς – Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης – Μίσιτς, Ντάγκλας Αουγκούστο, Καντουρί, Λημνιός – Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι

Σκόρερς: Σφιντέρσκι 16' - 58' , Τσιγκρίνσκι 55', Ντέλετιτς 77'

Κίτρινες κάρτες: Γιαννούλης 51', Γαλανόπουλος 80'

Κόκκινες κάρτες: -/-

Διαιτητής: Στέφαν Κλόσνερ (Ελβετία)

MVP: Αδιαμφισβήτητα από πλευράς ΠΑΟΚ ο Σφιντέρσκι με τα δύο γκολ. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Λημνιός με τις δύο ασίστ. Όσο αφορά την ΑΕΚ ο Ντέλετιτς μπορεί να χαρακτηριστεί χρυσή αλλαγή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπάρκας κατέβασε τα ρολά.

Κοουτσάρισμα: Ο προπονητής του ΠΑΟΚ στο Α’ ημίχρονο «έπαιξε έξυπνα». Φόρτωσε την δεξιά του πλευρά με την άμυνα της ΑΕΚ να μην μπορεί να ανταποκριθεί. Ο Κωστένογλου στο Β’ ημίχρονο άλλαξε το σύστημα. Το 4-2-3-1 έσωσε την παρτίδα για την ΑΕΚ. Κάλιο αργά παρά ποτέ.