ΑΕΚ: Οκτώ χαμένοι βαθμοί με τον ίδιο τρόπο μετά το 85'

Έχασε δύο ακόμη βαθμούς από... αέρος στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα

Η ΑΕΚ απώλεσε τεράστια ευκαιρία να είναι μόνη στην κορυφή της Stoiximan Super League δεχόμενη την ισοφάριση στο 89’ από τον ΠΑΟΚ για το τελικό 2-2 στην OPAP Arena.

Οι «κιτρινόμαυροι» για τέταρτη φορά την τρέχουσα περίοδο έχασαν δύο βαθμούς σε παιχνίδι που κρατούσαν τη νίκη δεχόμενοι γκολ μετά το 85ο λεπτό. Μάλιστα, κατά… διαβολική σύμπτωση, η ισοφάριση έχει έρθει από αέρος και από την αδυναμία της κιτρινόμαυρης άμυνας να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στην 10η αγωνιστική, στις 4 Νοεμβρίου, η ΑΕΚ ισοφαρίστηκε στο τελικό 1-1 από την Κηφισιά από τον Βαφέα στο 85’.

Στις 21 Δεκεμβρίου, για την 15η αγωνιστική, η «Ένωση» δέχτηκε ψυχρολουσία από τον Πανσερραϊκό με τον Θυμιάνη να εκμεταλλεύεται το λάθος του Αθανασιάδη και να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 94’.

Στις 11 Φεβρουαρίου 2024, για την 22η αγωνιστική, η κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 89’ στέρησε στην ΑΕΚ τη νίκη στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Και χθες, στις 7 Απριλίου, για την 4η αγωνιστική των playoffs, ήταν ο... πεσμένος Οζντόεφ που-και πάλι στο 89'-στέρησε τη νίκη στην «Ένωση» και χάρισε έναν πολύτιμο βαθμό στον πάγκο.

Συνολικά, οκτώ χαμένοι βαθμοί που στοιχίζουν ακριβά στην πορεία της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, η «Ένωση» είχε… φλερτάρει με γκέλα με ανάλογο τρόπο και στην 6η αγωνιστική, στις 28 Σεπτεμβρίου απέναντι στον Ατρόμητο στην Opap Arena, όταν ο Σιντιμπέ αποβλήθηκε κάνοντας πέναλτι και ο Ανγκιέλσκι είχε ισοφαρίσει στο 89’, με τον Γκατσίνοβιτς-ωστόσο-να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη (2-1) με πέναλτι στο 95’.