ΑΕΚ αιτία για... ψυχιατρεία!

Αυτή είναι η φετινή ΑΕΚ! Ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Κάτι που κατάφερε να συνδυάσει στο ίδιο ματς στο εκτός έδρας παιχνίδι της στο «Αλκαζάρ» με την ΑΕΛ τη Δευτέρα (15/2), όπου επικράτησε 4-2 για την 22η αγωνιστική της Super League 1.

Η «Ένωση» μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, πήγε προηγούμενη 2-0 (δύο γκολ του Ολιβέρια) στα αποδυτήρια. Για να δει τους γηπεδούχους στο δεύτερο να ισοφαρίζουν με δύο τέρματα σε ένα δεκάλεπτο (70' και 80') και τον Αλμπάνη να της δίνει εκ νέου προβάδισμα στο 90'. Ωστόσο, το ματς είχε και συνέχεια, με τον Μουκαντζό να χάνει πέναλτι στο 90'+5' και μαζί την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ΑΕΛ, η οποία είδε με τη σειρά της τους γηπεδούχους να κλειδώνουν τη νίκη με τον Σιμάνσκι στο 90'+7'.

Με αυτό το αποτέλεσμα, πλέον η ΑΕΚ ισοβαθμεί στη 2η θέση (43β.) μαζί με τους Άρη και ΠΑΟΚ στο +2 από τον 5ο Παναθηναϊκό. Ενώ, η ΑΕΛ παραμένει ουραγός με εννιά πόντους και στο -3 από την προτελευταία Λαμία (από την οποία έχει και παιχνίδι περισσότερο).

Να σημειωθεί ότι στο 54' αντικαταστάθηκε ο Μπακάκης, ο οποίος επέστρεψε στις προπονήσεις την περασμένη εβδομάδα, λόγω ενοχλήσεων στον δεξιό οπίσθιο μηριαίο.

Στο… μυαλό του κόουτς:

Ο Τζιανλούκα Φέστα, ο οποίος δεν υπολόγιζε στους τιμωρημένους Μιχαήλ και Ντουρμισάι, καθώς και στον τραυματία Πινακά, παρέταξε την ΑΕΛ με 4-1-4-1 και τον Μπάγιτς στο τέρμα. Στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά ξεκίνησαν οι Γκράουρ, Ζίζιτς, Μαξιμένκο και Γιακιμόφσκι. Μπροστά από τα στόπερ αγωνίστηκε ο Στίφλερ, με τους Κολομπίνο, Μπεν Χατίρα, Μιλοσάβλιεβιτς και Ακούνια να βρίσκονται μπροστά του. Μοναδικός προωθημένος για τους γηπεδούχους ήταν ο Νούνιτς.

Από την άλλη, ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε φουλ επιθετικό σχήμα για την ομάδα του, ήτοι 4-4-2 με τους Ανσαριφάρντ και Ολιβέιρα στις θέσεις των φορ. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Αθανασιάδης. Με τους Μπακάκη, Νεντελτσιάρου, Μιτάι και Λόπες να παρατάσσονται στην άμυνα από δεξιά στα αριστερά. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Σιμάνσκι και Μάνταλος, με τους Γκαρσία και Τάνκοβιτς να ξεκινούν στη δεξιά και αριστερή πλευρά, αντίστοιχα. Υπενθυμίζεται ότι για την «Ένωση» ήταν τραυματίες οι Σβάρνας, Σάκχοφ, Γαλανόπουλος και Μαχαίρας.

Το ματς:

Η ΑΕΚ -εκμεταλλευόμενη και τη φουλ επιθετική σύνθεσή της- μπήκε «φορτσάτη» από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Πίεζε αρκετά ψηλά, επέβαλε τον ρυθμό της και κατάφερε να δημιουργήσει μία σειρά από ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο. Μάλιστα, μπόρεσε να εξαργυρώσει την υπεροχή της χάρη στον Ολιβέιρα. Στο 11' ο Μαξιμένκο γύρισε απρόσεκτα την μπάλα προς τον τον Μπάγιτς, ο Πορτογάλος φορ κυνήγησε τη φάση καταφέρνοντας να την «τσιμπήσει», με τον με τον Μπάγιτς να τον ρίχνει κάτω. Ο κ. Γκορτσίλας λαμβάνοντας το «OK» από τον VAR έδωσε την παράβαση, με τον επιθετικό της «Ένωσης» να αναλαμβάνει ο ίδιος την εκτέλεση, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (1-0 στο 14').

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον φρενήρη ρυθμό που είχαν δώσει στο παιχνίδι, παραχωρώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο 37', όταν ο Ακούνια έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Μπεν Χατίρα, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη. Κάτι που πλήρωσαν έξι λεπτά αργότερα (43'), καθώς ο Γκαρσία βρήκε με ωραία σέντρα τον Ολιβέιρα, ο οποίος διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του με πολύ ωραία κεφαλιά. Γράφοντας για την ΑΕΚ το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες -εξαιρουμένου ενός εξαιρετικού ενός πολύ ωραίου σουτ του Γκαρσία στο 48'. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς εξελισσόταν σε ανάλογο τέμπο, από το 70' και μετά η ΑΕΛ έβαλε «φωτιά» με δύο τέρματα εντός δεκαλέπτου. Την αρχή έκανε ο Νικολιάς (71') με αριστερό σουτ, για να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 80' ο Ακούνια με «κεραυνό» εντός της μεγάλης περιοχής. Η «Ένωση» προσπάθησε να αντιδράσει, αύξησε την πίεσή της και εντέλει πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Αλμπάνη στο 90' (το σουτ του κόντραρε στον Χουσίνο).

Κι όμως, τα... ωραία δεν είχαν τελειώσει. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαρία υπέπεσε σε πέναλτι, παράβαση που έδωσε ο κ. Γκορτσίλας -μέσω VAR-. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουκαντζό, με τον Αθανασιάδη να του λέει «όχι» και τον Σιμάνσκι να κλειδώνει την «τρελή» επικράτηση της ομάδας του στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ (4-2) στις καθυστερήσεις.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: (Τζιανλούκα Φέστα): Μπάγιτς, Γκράουρ (63’ Μπέρτος), Ζίζιτς, Μακσιμένκο, Γιακιμόφσκι, Στίφλερ (53’ Νικολιάς), Κολομπίνο, Μιλοσάβλιεβιτς (63’ Μουκαντζό), Μπεν Χατίρα, Ακούνια, Νούνιτς (87’ Χουσίνο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης (54’ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Γκαρσία, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (74’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (74’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Νάγκι, Καρανίκας, Σπαρβ, Τσόσιτς, Τρούγιτς.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ, Μιτάι, Χριστόπουλος.