Εθνική... κάτω από τη βάση!

Πολύ κακή εικόνα ειδικά στο πρώτο μέρος

Μουδιασμένη, άνευρη, προβληματική και κατώτερη των περιστάσεων παίρνοντας... βαθμό κάτω από τη βάση, εμφανίστηκε η Εθνική ομάδα στο δυνατό φιλικό κρας τεστ απέναντι στην Τουρκία στην Αττάλεια, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1, δέκα μέρες πριν το σημαντικό ματς των προκριματικών με την Ιταλία στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Σίγουρα, η ομάδα που παρέταξε ο Άγγελος Αναστασιάδης δεν θα είναι αυτή που θα επιλέξει απέναντι στην σκουάντρα ατζούρα, αφού έλειπαν Σωκράτης, Μανωλάς, Ζέκα και Δώνης, αλλά ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα, πρέπει να προβληματίσει και να σημάνει... καμπανάκι ενόψει της συνέχειας.

Δύο γκολ σε έξι λεπτά δέχθηκε η Εθνική, με τους Ουντέρ και Καραμάν να βρίσκουν δίχτυα για την ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές, και τον Κουρμπέλη να μειώνει στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς.

Ντεμπούτο για τη γαλανόλευκη έκαναν οι Πασχαλάκης, Σιώπης, Βαλεριάνος, καθώς και οι Κώτσιρας και Ντουρμισάι που πέρασαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Πως έπαιξε η Εθνική

Ο Άγγελος Αναστασιάδης, με τις απουσίες των Σωκράτη, Μανωλά, Δώνη και Ζέκα, πήγε σε μια άκρως πειραματική ενδεκάδα με βασικούς τους Κουρμπέλη και Βαλεριάνο στο κέντρο της άμυνας, αφήνοντας εκτός τον Σιόβα που ένιωθε ενοχλήσεις στην γάμπα, κάτι που δύσκολα θα δούμε στο ματς απέναντι στην Ιταλία στο ΟΑΚΑ στα προκριματικά.

Ο Σάμαρης είχε παρτενέρ τον Σιώπη στα χαφ, με τους Πέλκα, Φορτούνη και Μασούρα, να πλαισιώνουν τον Κουλούρη που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Μάλιστα, στο φιλικό με την Τουρκία, έκαναν ντεμπούτο με το Εθνόσημο ως βασικοί, οι Πασχαλάκης, Σιώπης και Βαλεριάνος που ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα.

Από το ξεκίνημα κιόλας, ήταν ξεκάθαρο πως η Εθνική δεν πατούσε καλά στο παιχνίδι, με τους Κουρμπέλη και Βαλεριάνο που έπαιζαν αναγκαστικά ως στόπερ και να έχουν αρκετά προβλήματα ακόμα και στατικές μπάλες.

Οι γηπεδούχοι που μπήκαν δυνατά και κυριάρχησαν από το δεκάλεπτο και μετά, κατάφεραν στο 11ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ, με τον Ουντέρ μετά από ωραία συνεργασία να παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή και με όμορφο τρόπο να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη.

Η κακή εικόνα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος συνεχίστηκε, με τον Σαμαρά στο 17' να χαρίζει ένα δεύτερο γκολ στην ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές. Ο μέσος της Μπενφίκα πούλησε την μπάλα στην περιοχή και ο Καραμάν νίκησε εύκολα τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ για το 2-0.

Πάντως, στο 24' δείξαμε σημάδια ποδοσφαιρικής ζωής, με τον Σάμαρη να κάνει το σουτ στην μοναδική μας μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο, με το δοκάρι να στερεί το γκολ για την Εθνική. Ωστόσο, ο Οκάι ισοφάρισε στα... δοκάρια στο 38' με την κεφαλιά του να σταματάει στο οριζόντιο μετά από στατική φάση και λάθος εκτίμηση και έξοδο του Πασχαλάκη.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο ξεκίνημα της επανάληψης, παρά τις διορθωτικές αλλαγές που προσπάθησε να κάνει ο Αναστασιάδης, ρίχνοντας από τον αρχή στο δεύτερο ημίχρονο τους Σταφυλίδη και Κολοβό. Οι γηπεδούχοι πάντως, έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά ο Πασχαλάκης στο 49' νίκησε εξ επαφής τον Τοσούν που βγήκε φάτσα απέναντι στην ελληνική εστία.

Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές στη συνέχεια, με τον ρυθμό να επηρεάζεται και τις ομάδες να μην έχουν μεγάλες φάσεις.

Εκείνο που κατάφερε η Εθνική, ήταν στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς, να μειώσει με τον Κουρμπέλη σε 2-1, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Τουρκία (Σενιόλ Γκιουνές): Ουγκουρτσάν, Καγκλάρ, Αϊχάν, Σανγκαρέ, Μεράς, Οκάι, Τουφάν (46’ Οζιακούπ), Ουντέρ (80’ Μπελόζογλου), Γιασιτσί, Καραμάν (46’ Ομούρ), Τοσούν (56’ Γκιουβέν)

Ελλάδα (Άγγελος Αναστασιάδης): Πασχαλάκης, Μαυρίας, Κουρμπέλης, Σάμαρης, Κούτρης (46’ Σταφυλίδης), Σιώπης (75’ Μάνταλος), Βαλεριάνος (54’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (65’ Ντουρμισάι), Πέλκας (46’ Κολοβός), Φορτούνης, Κουλούρης.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση