Ήταν ανταγωνιστική, πάλι έχασε

Ήττα στην Ριζούπολη για την Εθνική με 2-1

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε φιλικό αγώνα που έγινε στη Ριζούπολή μεταξύ Εθνικής Ελλάδας και Εθνικής Κύπρου, οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 2-1. Τα γκολ για την ομάδα του Φαν Σιπ σημείωσαν οι Τζόλης (8’) και Γιακουμάκης (16’), ενώ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε ο Μάριος Ηλία (58’). Σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Εθνικής Ελλάδας, ανέβασε στροφές η Εθνική μας στο δεύτερο.

Επίσης οι δυο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδι των ομάδων τους και πιθανότατα έβγαλαν πολύτιμα συμπεράσματα για τα επίσημα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν.

Α΄ Ημίχρονο

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και πολλές αλλαγές στο βασικό τους σχήμα ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες.

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε στον αγώνα αποφασισμένη να βρει ένα γρήγορο γκολ, ενώ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους είχε την απόλυτη υπεροχή.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι καταγράφηκε μόλις στο 3΄, όταν ο Φορτούνης ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Τσιμίκα να μπαίνει περιοχή και από πλάγια θέση να κάνει το σουτ, αλλά ο Δημητρίου έδιωξε σε κόρνερ.

Στην τρίτη της καλή ευκαιρία η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 8’ ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ εντός περιοχής, ο Δημητρίου δεν απόκρουσε σταθερά και ο Τζόλης από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 17’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Γιακουμάκη να κατεβάζει τη μπάλα στη περιοχή και αφού κέρδισε τις μάχες με αμυντικούς της Εθνικής μας, στη συνέχεια τελείωσε τη φάση αποτελεσματικά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε να έχει παθητικό ρόλο στο παιχνίδι και προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Παρόλα αυτά οι προσπάθειες των επιθετικών της ομάδας μας δεν είχαν τα επιθυμητά αποτελέσματα. Χαρακτηριστικό το ότι ολοκληρώσαμε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να καταγράψουμε κάποια τελική προσπάθεια.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 32’ όταν ο Τσιμίκας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου

Β΄ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές τόσο εσωτερικές όσο και από τον πάγκο.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, η Εθνική μας ανέβασε στροφές και προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να είναι αρκετά γρήγορος, αφού η Εθνική Ελλάδας συνέχισε να είναι επικίνδυνη.

Στη πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να μειώσει. Στο 58’ ο Μηνάς Αντωνίου έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ηλία και στρώθηκε μπροστά του. Ο Κύπριος επιθετικός αφού πρόλαβε τον Μπάρκα, που βγήκε από την εστία του, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Οι επόμενες καλές στιγμές ανήκαν στους γηπεδούχους, που μεταξύ άλλων στο 67’ είδαν τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου μετά από κεφαλιά του Κουρμπέλη. Επίσης στο 74’ ο Δημητρίου έδιωξε με δυσκολία τη μπάλα, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λυκογιάννη.

Παρά τις προσπάθειες των διεθνών μας η Εθνική Ελλάδας κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και πήρε με τη νίκη με 2-1.

Highlight: Η ανωτερότητα της Ελλάδας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ελλάδα (Φαν Σιπ): Μπάρκας, Μαυρίας (68' Ρότα), Κουρμπέλης, Μιχαηλίδης, Τσιμίκας (Λυκογίαννης), Ζέκα (46' Λαμπρόπουλος), Μπακασέτας (46' Πέλκας), Φορτούνης (46' Φορτούνης), Χατζηγιοβάνης, Τζόλης (46' Λιμνιός), Γιακουμάκης

Στον πάγκο: Βλαχοδήμος, Διούδης, Λαμπρόπουλος, Τζαβέλλας, Μπουχαλάκης, Λυκογιάννης, Παυλίδης, Κουλούρης, Πέλκας, Ρότα, Λημνιός, Σιώπης

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Δημητρίου, Χάρης Κυριάκου, Σιέλης (75' Παπαφώτης), Κατελάρης (46' Καρώ), Ιωάννου (61' Θ. Ιωάννου), Μ. Αντωνίου, Χάμπος Κυριάκου (61' Κούσουλος), Γκόγκιτς (46' Κάστανος), Αρτυματάς, Πίττας, Μ.Ηλία (86' Τζιωνής)

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Μιχαήλ, Καρώ, Χριστοφή, Κάστανος, Μακρής, Κούσουλος, Λοϊζου, Τζιωνής, Θ. Ιωάννου, Παπαφώτης, Κακουλλής

Σκόρερς: 8' Τζόλης, 17' Γιακουμάκης/58' Ηλία

Κίτρινες: 72' Μπουχαλάλης/24' Ιωάννου, 73' Πίττας