Ελλάδα-Αρμενία 2-3: Δεν λέει να βάλει μυαλό... (vid)

Άλλη μια μέτρια εμφάνιση και άλλη μια ήττα για την Εθνική

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Ελλάδας απέναντι στην Αρμενία μιας και ηττήθηκε με 2-3 στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2020. Η Αρμενία προηγήθηκε με 0-2 στο 1ο ημίχρονο, η Ελλάδα μείωσε σε 1-2 με τον Ζέκα, ωστόσο οι Αρμένιοι έφτασαν και σε 3ο γκολ, προτού μειώσει σε 2-3 ο Φορτούνης. Γενικά μπορούμε να πούμε πως η Εθνική πήρε ότι άξιζε από το παιχνίδι. Πλέον βρίσκεται στην 4η θέση με 4 βαθμούς και το έργο της έχει δυσκολέψει αρκετά.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερα ξεκίνησε στο ματς η Αρμενία μιας και απείλησε από νωρίς με τους Μπαρσεγιάν και Μχιταριάν, με τον πρώτο να βρίσκει με καλό σουτ το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου, ενώ ο άσος της Άρσεναλ έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 7ο λεπτό η Εθνική απείλησε για πρώτη φορά, με τον Φορτούνη ο οποίος έκανε πολύ ωραίο σουτ, αλλά ανάγκασε τον Αϊραπετιάν σε εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 8’ η Αρμενία άνοιξε το σκορ με τον Καραμπετιάν ο οποίος βγήκε στην πλάτη του Σιόβα, ο Βλαχοδήμος δίστασε και δεν βγήκε σωστά με τον παίκτη των Αρμένιων να τον περνάει και να σκοράρει κάνοντας το 0-1. Στα επόμενα λεπτά η Εθνική στάθηκε άτυχη, καθώς έχασε λόγω θλάσης τον Μαυρία, ενώ όσον αφορά το παιχνίδι προσπαθούσε να μπει στην περιοχή των Αρμένιων, αλλά δυσκολευόταν στην τελική προσπάθεια. Στο 32’ η Αρμενία έφτασε στο 0-2, με τον Γκαζαριάν ο οποίος νίκησε τον Βλαχοδήμο με άψογο σουτ εντός περιοχής, διπλασιάζοντας έτσι τα τέρματα της χώρας του. Δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λεπτου και έτσι η Αρμενία πήρε γερό προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Εθνική μπήκε στο 2ο μέρος με στόχο ένα γρήγορο γκολ με το οποίο θα έμπαινε και πάλι στην διεκδίκηση κάποιου βαθμολογικού κέρδους. Στο 54’ ο Ζέκα πήρε την μπάλα και με σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 1-2 δίνοντας έτσι το έναυσμα για την ανατροπή. Στο 64’ ο Κουλούρης επιχείρησε πολύ ωραίο μακρινό σουτ, αλλά ο Αϊραπετιάν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Πάνω που η Εθνική πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης, η Αρμενία έφτασε στο 1-3, με τον Μπαρσεγιάν, ο οποίος αρχικά βρήκε το δοκάρι και στην συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ. Στο 87’ ο Φορτούνης με προσωπικές ενέργειες μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον τερματοφύλακα των Αρμένιων και πλάσαρε για το 2-3, δυστυχώς όμως η Εθνική δεν πρόλαβε να φτάσει και στην ισοφάριση.

Διακριθέντες:

Ελλάδα: Κακή γενικά εμφάνιση από τους διεθνείς, ωστόσο ο Ζέκα και ο Φορτούνης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για το πάθος και το νεύρο που έδειξαν κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Αρμενία: Πολύ καλό ματς τόσο τακτικά όσα και αγωνιστικά για τους Αρμένιους και έτσι δίκαια πήραν την νίκη.

Απογοήτευσαν:

Ελλάδα: Τραγική εμφάνιση από τους περισσότερους, συνεχίζονται οι κακές εμφανίσεις για την Εθνική, χρειάζεται άμεσες αλλαγές.

Αρμενία: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του.

Κοουτσάρισμα:

Ελλάδα (Αναστασιάδης): Η Εθνική πάει από το κακό στο χειρότερο και δεν αποκλείεται να «πληρώσει τα σπασμένα».

Αρμενία (Γκιουλντουμπαγιαντς): Μεγάλη νίκη για την χώρα του, πλέον ελπίζει στο όνειρο της πρόκρισης στα τελικά.

Διαιτησία (Kristo Tohver): Αρκετά καλή διαιτησία από τον Εσθονό.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μαυρίας (Κώτσιρας 17'), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης (Σιώπης 75'), Μασούρας, Πέλκας (Κολοβός 68'), Φορτούνης, Κουλούρης

Αρμενία: Αϊραπετιάν, Χαρογιάν, Γκριγοριάν, Μκρτσιάν (Χοβσεπιάν  56'), Γκαζαριάν (Αβετισιάν 83'), Μπαρσεγκιάν, Χοφνανισιάν, Μχιταριάν, Χαμπαρτσουμιάν, Καραπετιάν (Μπαμπαγιάν 71'), Ισκανιάν

Σκόρερς: Ζέκα, Φορτούνης / Καραπετιάν, Γκαζαριάν, Μπαρσεγιάν

Κίτρινες Κάρτες:  Πέλκας, Ζέκα, Σωκράτης, Μασούρας / Μκρτσιάν, Καραπετιάν