Ξεκίνημα με το... δεξί και άλμα πρόκρισης από νωρίς για την Ακτή Ελεφαντοστού

Κέρδισε στην πρεμιέρα της για το Κόπα Άφρικα την Ισημερινή Γουινέα

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής η Ακτή Ελεφαντοστού και επικρατώντας με 1-0 της Ισημερινής Γουινέας εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Αλγερίας.

«Με το δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής η Ακτή Ελεφαντοστού, επικρατώντας με 1-0 της Ισημερινής Γουινέας.

Ιδανικό το ξεκίνημα του αγώνα για τους νικητές, οι οποίοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 5ο κιόλας λεπτό μετά από συνεχόμενα λάθη στην άμυνα της Ισημερινής Γουινέας. Ο Μαξ Γκραντέλ εκμεταλλεύτηκε την περίσταση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ένα εκπληκτικό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή! Φορτισμένος συναισθηματικά ο σκόρερ, πανηγύρισε με δάκρια στα μάτια, έχοντας χάσει τον πατέρα του μόλις λίγες μέρες πριν.

Η Ισημερινή Γουινέα ήταν καλύτερη στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ισορροπημένο και χωρίς πολλές καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με την Ακτή Ελεφαντοστού να αντέχει στην πίεση και να παίρνει έτσι ένα σημαντικότατο τρίποντο, το οποίο την βάζει από την αρχή σε θέση οδηγού όσον αφορά την υπόθεση-πρόκριση από τον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση