Ανόρθωση: Ο αποκλεισμός οδηγεί... Πολωνία

Το ρεπορτάζ του αγώνα...

Η αναμέτρηση της Σλάσκ με τη Χάποελ Μπερ Σέβα (2-1) έχει «μεγάλη» σημασία για την ομάδα της Ανόρθωσης, ιδιαίτερα μετά την ήττα της «Κυρίας» μέσα στην έδρα της Ραπίντ Βιέννης (3-0).

Αν αποκλειστεί από τα προκριματικά του Europa League το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια, θα υποβιβαστεί στο Europa Conference League και θα δοκιμαστεί με το νικητή από το συγκεκριμένο «ζευγάρι». Η πρώτη «μονομαχία» μέσα στην Πολωνία ολοκληρώθηκε με αρκετό θέαμα και από τις δύο ομάδες.

Πιο συγκεκριμένα, το τελικό σκορ (2-1) διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Exposito (28΄), τους φιλοξενούμενους να φέρνουν στα ίσα το παιχνίδι με τον Bareiro (45+5) και το δυναμικό του Magiera να ανακτά το προβάδισμα με τον Pich (45+17) από την «άσπρη βούλα».

Να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση είχε αρκετή ένταση, κάτι που αποτυπώθηκε και από τα 18΄ που έδωσε ο διαιτητής ως έξτρα χρόνο στο πρώτο ημίχρονο. Μέσα στο Ισραήλ το σύνολο του Λέβι, θα προσπαθήσει να ανατρέψει την κατάσταση, περνώντας στην επόμενη φάση.