«Πάτησε» κορυφή η Αργεντινή με τρομερή ασίστ του Μέσι (vid)

Κέρδισε την Ουρουγουάη στο ντέρμπι του Κόπα Αμέρικα

Η Αργεντινή μετά την ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής με τη Χιλή, ήθελε μόνο νίκη με την Ουρουγουάη και με τον μαέστρο Μέσι να δίνει μια μαγική ασίστ, επικράτησε με 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή.

Η Αργεντινή πίεσε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Από εξαιρετική ασίστ του Λιονέλ Μέσι, ο Ροντρίγκεθ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, οι Ουρουγουανοί ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Καβάνι βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, η Ουρουγουάη αδυνατούσε να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες, με τους Αργεντινούς να κρατάνε, χωρίς δυσκολίες, το προβάδισμα.

Στην επανάληψη, η Ουρουγουάη είχε την κατοχή, αλλά το πρώτο της σουτ ήρθε στο 75ο λεπτό, με τον Λουίς Σουάρες. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ταμπάρες συνέχισαν την πίεση, αλλά δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την, πολύ καλά, οργανωμένη άμυνα της Αργεντινής.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πάουλ (90’+3′ Πετσέλα), Ροντρίγκεθ, Λο Σέλσο (52′ Παλάσιος), Μέσι, Λαουτάρο (52′ Κορέα), Γκονζάλες (70′ Ντι Μαρία)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Γκονζάλες Απούδ (70′ Τόρες), Χιμένες, Γοδίν, Βίνα, Βαλβέρδε (84′ Γκοριαράν), Μπεντανκούρ (46′ Νάντες), Τορέιρα (65′ Βεσίνο), Ντε Λα Κρουζ (65′ Οκάμπο), Σουάρες, Καβάνι