Ντούμπλαρε τις νίκες της η Ολλανδία με τρομερό φινάλε στο Κάρντιφ! (vid)

Επικράτησε με 2-1 της Ουαλίας

Έχει πάρει φόρα και δεν σταματά η Ολλανδία! Οι «οράνιε» -μετά την «τεσσάρα» (1-4) στο Βέλγιο- έκαναν το 2/2 στον 4ο όμιλο της League A του Nations League, περνώντας (1-2) κι από την έδρα της Ουαλίας. Σε ένα παιχνίδι με τρομερό φινάλε, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 90’+2’, για να έρθει ο Βέγκχορστ να χαρίσει το «τρίποντο» στην ομάδα του Φαν Χάαλ με γκολ στο 90’+4’.

Ως εκ τούτου, οι φιλοξενούμενοι -των αρκετών αλλαγών- διατηρήθηκαν μόνοι πρώτοι στον όμιλο και στο +3 από το Βέλγιο, με την Ουαλία να παραμένει τελευταία και χωρίς βαθμό.

Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο. Η Ολλανδία ήταν εκείνη που είχε ελαφρά υπεροχή, ωστόσο έπρεπε να φτάσει το 45’ για να σημειώσει την καλύτερή της φάση, με το σουτ του Γκάκπο να κόβεται. Οι «οράνιε» μπόρεσαν να βρουν δίχτυα πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος (50'). Ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Κουμάινερς σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σπάζοντας έτσι τον κλοιό που είχαν σχηματίσει μπροστά από τα καρέ τους οι γηπεδούχοι.

Ο ρυθμός ανέβηκε μετά το 60’, με την Ουαλία να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Κάτι που κατάφερε εντέλει στο 90’+2’ με την κεφαλιά του Νόρινγκτον-Ντέιβις. Όπως είναι φυσιολογικό ο κόσμος ξεσηκώθηκε, ωστόσο πολύ γρήγορα (90’+4’) ήρθε ο Βέγκχορστ να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και να μεταφέρει τους -τελικούς- πανηγυρισμούς στην αντίπαλη πλευρά.