Λανγκ και Σάλαϊ νίκησαν την Τουρκία

Επική άνοδος για Ουγγαρία, εφιαλτικός υποβιβασμός για Τουρκία

Επική νίκη για την Ουγγαρία που καθάρισε με 2-0 την Τουρκία στη Βουδαπέστη και χάρη στο διασυρμό της Ρωσίας στο Βελιγράδι, πήρε εκείνη την άνοδο ενώ παράλληλα έστειλε την Τουρκία στην τρίτη κατηγορία λόγω της διαφοράς τερμάτων!

Η Τουρκία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με σουτ του Τσαλχάνογλου που απέκρουσε ο Ντιμπούζ, ενώ τρία λεπτά αργότερα απείλησε και η Ουγγαρία με σουτ του Νίκολιτς που απέκρουσε ο Γκιουνόκ. Στο 28' νέα καλή στιγμή για τους Τούρκους και πάλι με τον Τσαλχάνογλου αλλά ο Ντιμπούζ απέκρουσε, όπως και στο 39' προσπάθεια του Καραμάν.

Στο 57' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ουγγαρία άνοιξε το σκορ με τον Σίγκερ να κάνει το 1-0 από κοντά. Στο 73' η Τουρκία είχε καλή στιγμή με σουτ του Τσαλχάνογλου που απέκρουσε ο Ντιμπούζ, όπως και στο 80' και πάλι σε προσπάθεια του άσου της Μίλαν. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουγγαρία πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Βάργκα να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ για το 2-0.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντιμπούζ, Φιόλα, Λανγκ, Σζάλαϊ, Νέγκο (89' Μπότκα), Σίγκερ, Νάγκι, Χανγκία (74' Χόλεντερ), Καλμάρ (45' Τσέρι), Κόνιβες (45' Βάργκα), Νίκολιτς (64' Γκριούσκο)

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουνόκ, Σανγκαρέ, Ντεμιράλ, Καμπάκ, Ερκίν, Τουφάν (71' Οζκάν), Τεκντεμίρ (88' Αϊχάν), Καχβετσί (55' Γιαζιτσί), Τσαλχάνογλου, Καραμάν, Τοσούν (71' Τουρούτς)