«Καθάρισε» Μολδαβία και παραμονή το Κόσοβο

Στον πάγκο έμεινε ο Νούχιου

Το Κόσοβο επικράτησε δύσκολα 1-0 της Μολδαβίας εντός έδρας για την έκτη αγωνιστική του τρίτου γκρουπ της τρίτης κατηγορίας και θα αγωνίζεται εκεί και στην επόμενη διοργάνωση, ρίχνοντας τους Μολδαβούς στην τέταρτη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και «καθάρισαν» με τον Καστράτι στο 31’.

Οι Κοσοβάροι ξεκίνησαν δυναμικά και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο για σκοράρουν και να «καθαρίσουν» την υπόθεση παραμονή στην τρίτη κατηγορία του Nations League. Τελικά, οι προσπάθειες των γηπεδούχων δικαιώθηκαν στο 31΄, όταν ο Μπερίσα σούταρε, η μπάλα αποκρούστηκε και ο Καστράτι πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Οι Μολδαβοί βγήκαν μπροστά και απείλησαν δυο φορές, ο Ζάγκαβα απάντησε με μία ευκαιρία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς κύλαγε σε χαλαρούς ρυθμούς μέχρι το 60’ χωρίς να δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία στις δύο εστίες. Ο Ράτα έχασε μια σημαντική ευκαιρία για τους Μολδαβούς στο 69’ και πλέον το ματς έγινε σκληρό, με αποτέλεσμα τις πολλές κίτρινες κάρτες του ρέφερι, με την εικόνα να μην αλλάζει μέχρι το τελικό σφύριγμα, παρά την απευθείας αποβολή του Ντρέσεβιτς στο 85’. Ο Αρμάς στο 93’ και ο Μπολούσοφ στο 94’ έχασαν τις τελευταίες ευκαιρίες για τους Μολδαβούς.

Επίσης να αναφέρουμε ότι ο Νούχιου του ΑΠΟΕΛ είδε όλο τον αγώνα από τον πάγκο.