Ισοπαλία κορυφής για Ισλανδία

Έστω και με το 1-1 κόντρα στην Αλβανία...

Η Ισλανδία παραχώρησε 1-1 στην Αλβανία στο Ρέικιαβικ για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας του Nations League και βρέθηκε στην κορυφή του γκρουπ με 2 βαθμούς έναντι 1 των γειτόνων μας στην προσπάθεια αμφοτέρων και του Ισραήλ για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Το πρώτο 20λεπτο ήταν «νεκρό», όμως, στη συνέχεια, οι Ισλανδοί άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες στα καρέ του Μπερίσα. Ο Αμπράσι απάντησε για τους Αλβανούς με μια καλή φάση στο 30’ και στην επόμενη φάση έγινε το 0-1. Ο Αμπράσι σούταρε έξω από την περιοχή από πλάγια θέση, ο Ρούναρσον δεν απομάκρυνε σωστά την μπάλα και ο Σεφέρι πήρε από κοντά το ριμπάουντ για να ανοίξει το σκορ. Οι Αλβανοί έχασαν περισσότερες ευκαιρίες από τους Σκανδιναβούς χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ισλανδία ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο το δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην ισοφάριση στο 49’ με τον Θορστέινσον να εκμεταλλεύεται την προσπάθεια του Χέλγκασον και να κάνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν υπό τον έλεγχό τους το ματς και έχασαν ευκαιρία με τον σκόρερ τους για να προηγηθούν. Οι συνεχόμενες αλλαγές των γηπεδούχων φαίνεται πως τους αποσυντόνισαν και ο Μπαλίου έχασε μια ευκαιρία να κάνει το 1-2 για την Αλβανία.

Στο 72’, ο Σίγκουρντσον έχασε ευκαιρία για την Ισλανδία για το 2-1. Οι προπονητές ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους και οι δύο ομάδες έδειχναν βολεμένες από το αποτέλεσμα, ρίχνοντας τους ρυθμούς τους. Στο 82’, ο Θράνταρσον έχασε άλλη μια ευκαιρία για τους Ισλανδούς και τελικά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος.