Διέσυρε τη Ρωσία η Σερβία

Τεράστια νίκη για τη Σερβία που διέλυσε με 5-0 τη Ρωσία στο Βελιγράδι

Τεράστια νίκη για τη Σερβία που διέλυσε με 5-0 τη Ρωσία στο Βελιγράδι, της στέρησε την πρωτιά ενώ παράλληλα έστειλε την Τουρκία στην τρίτη κατηγορία, κερδίζοντας την παραμονή στη διαφορά τερμάτων!

Η Σερβία άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με τον Ράντονιτς να κάνει καταπληκτική ενέργεια και μακρινό σουτ που κόντραρε καταλήγοντας στα δίχτυα του Γκιλιέρμε για το 1-0, ενώ στο 25' πέτυχε και δεύτερο τέρμα βγάζοντας εξαιρετική επίθεση με τον Μλαντένοβιτς να σηκώνει για τον Γιόβιτς που με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 32' η Ρωσία απείλησε με σουτ Ζαμπολότνι που απέκρουσε ο Ραΐκοβιτς. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών οι Σέρβοι πέτυχαν ακόμα ένα γκολ με τον Ρίστιτς να σουτάρει, τον Γκιλιέρμε ν' αποκρούει αλλά στην επαναφορά ο Βλάχοβιτς από κοντά έκανε το 3-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ακόμα ένα γκολ για τη Σερβία με τον Μλαντένοβιτς να βγάζει σέντρα για τον Γιόβιτς που με ωραία κεφαλιά έκανε το 4-0.

Η Ρωσία είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 62' με σουτ του Ζαμπολότνι που απέκρουσε ο Ραΐκοβιτς, όπως και ένα λεπτό αργότερα σε προσπάθεια του Ερόκιν. Στο 64' η Σερβία πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Μλαντένοβιτς να κάνει το 5-0-μετά από ασίστ του Βλάχοβιτς.

ΣΕΡΒΙΑ: Ραΐκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Σ. Μίτροβιτς, Σπάχιτς, Ράντονιτς (31' Βλάχοβιτς), Ρίστιτς, Γκούντελι, Μακσίμοβιτς (45' Γκατσίνοβιτς), Μλαντένοβιτς, Γιόβιτς, Α. Μίτροβιτς

ΡΩΣΙΑ: Γκιλιέρμε (45' Τζανάεφ), Καραβάεφ, Ντιβέεφ (45' Εβγκένιεφ), Τζίκια, Ζιρκόφ, Κουζιάεφ, Οζντόεφ, Ερόκιν, Άντον Μίραντσουκ (45' Ομπλιάκοφ), Αλεκσέι Μίραντσουκ (45' Μόστοβοϊ), Ζαμπολότνι