Μυθική ανατροπή του Καμερούν και πρόκριση παρέα με Σενεγάλη και Γουινέα

Έπος του Καμερούν και μυθική πρόκριση

Επτάψυχο το Καμερούν πήρε μυθική πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής!

Η ομάδα του Ριγκομπέρ Σονγκ, ο οποίος χρησιμοποίησε τον Αρόλντ Μουκουντί στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων και κράτησε στον πάγκο τον Αντρέ Ονάνα, κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ του θεσμού με μυθική ανατροπή επί της Γκάμπια με σκορ 3-2 και θα βρει στην επόμενη φάση τη Νιγηρία!

Αδιανόητη εξέλιξη στο ματς με το Καμερούν να προηγείται τη Γκάμπια να «τουμπάρει» το ματ από το 72' μέχρι το 85' και τους παίκτες του Σονγκ, να κάνουν τρομερό comeback με αυτογκόλ του Γκόμες και το γκολ του Βουό στο 90'+1'. Σκόραρε στο 90'+3' ο Ζάνε για τη Γκάμπια αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι μέσω VAR.

Το καθήκον της έκανε η κάτοχος του τίτλου Σενεγάλη, η οποία χωρίς να δυσκολευθεί στιγμή, πήρε επαγγελματική νίκη-πρόκριση επί της Γουινέας με σκορ 2-0 και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της. Ο Σεκ άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό για τους Σενεγαλέζους, με τον Εντιαγέ να καθαρίζει το ματς στο 90ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Μανέ!

Πρώτη στον όμιλο η Σενεγάλη, στη δεύτερη θέση το Καμερούν, προκρίθηκε ως η καλύτερη τρίτη η Γουινέα η οποία θα αντιμετωπίσει την Ισημερινή Γουινέα στους «16».

Πηγή: sport-fm.gr

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση