Στο Μουντιάλ η Πορτογαλία

Νίκησε εύκολα τα Σκόπια με 2-0

Έφυγε γα Κατάρ η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος. Οι Ίβηρες κέρδισαν εύκολα τα Σκόπια με 2-0 και πήραν το εισιτήριο για την τελική φάση του Μουντιάλ 2022.

Στο 6ο λεπτό η σέντρα του Μέντες από αριστερά, πέρασε απ’ όλους ενώ στο 14’ ο Μουτίνιο έβγαλε όμορφα στον Κριστιάνο, που βρέθηκε σχεδόν μόνος με τον Ντιμιτριέβσκι και από αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά αστόχησε. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Αλιόσκι κόντραρε κι έφυγε μόλις έξω ενώ στο 24’ μετά από κόρνερ ο Ζότα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Τελικά στο 32ο λεπτό μετά από λάθος του Ριστόβσκι, ο Μπρούνο Φερνάντες τσίμπησε για τον Κριστιάνο, εκείνος τον ξαναβρήκε όμορφα και ο μέσος της Γιουνάιτεντ με όμορφο σουτ έγραψε το 1-0. Στο 40’ ο Ρονάλντο πάλεψε πάλι κι έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ζότα κέρδισε την κόντρα αλλά από δύσκολη γωνία, πλάσαρε άστοχα.

Οι Πορτογάλοι ήλεγξαν το ρυθμό στην επανάληψη και στο 65ο λεπτό χτύπησαν σαν… κόμπρα. Ο Πέπε έκλεψε λίγο έξω από την περιοχή του, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Ζότα που έβγαλε μαγική μπαλιά για τον Φερνάντες κι εκείνος πλάσαρε με τη μία από το πέναλτι για το 2-0.

Στο 79’ ο Βελκόβσκι έσωσε προ του Κριστιάνο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν υπήρξε άλλη φάση.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο, Νούνο Μέντες, Ντανίλο, Πέπε, Μουτίνιο (90+1’ Βιτίνια), Οτάβιο (76’ Καρβάλιο), Μπρούνο Φερνάντες (87’ Ματέους Νούνιες), Ζότα (76’ Λεάο), Μπερνάρντο Σίλβα (87’ Ζοάο Φέλιξ), Ρονάλντο

ΣΚΟΠΙΑ: Ντιμιτριέβσκι, Βελκόβσκι, Μουσλίου, Σ.Ριστόβσκι, Αλιόσκι, Μπάρντι, Αντέμι, Τραϊκόβσκι (59 Τσούρλινοβ), Ελμάς (87’ Νικόλοβ), Ριστόβσκι (46’ Μιόβσκι), Κοσταντίνοβ (75’ Ασκόβσκι).