Υποχρέωσε σε ισοπαλία την Ουρουγουάη η Νότια Κορέα

Στο 0-0 έμειναν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα για την 1η αγωνιστική του 8ου ομίλου

Κορεάτικο μπλόκο στην Ουρουγουάη! Η ομάδα των Ινμπόμ και Ουί-Τζο Χουάνγκ κατάφεραν να μπλοκάρουν τους Ουρουγουανούς, οι οποίοι είχαν και δύο δοκάρια, και πήραν έναν πολύ σημαντικό βαθμό ενόψει της συνέχειας.

Στο μυαλό των κόουτς
Με 4-1-3-2 παρέταξε την ομάδα του ο Ντιέγκο Αλόνσο, με τον Ροκέτ στο τέρμα, τους Κάσερες, Γοδίν, Χιμένεθ, Ολιβέρα στην άμυνα, τον Βεσίνο σε ρόλο αμυντικού χαφ, τους Βαλβέρδε, Μπεντακούρ μπροστά τους και τους Πελίστρι και Σουάρες πίσω από τον προωθημένο Νούνιες.
Με 4-2-3-1 κατέβασε τη Νότια Κορέα ο Πάουλο Μπέντο, με τον Σεϊνγκιού κάτω από τα δοκάρια, τους Τζινσού, Μινγιάε, Γιούνγκουον και Μουνχουάν Κιμ στην άμυνα, Γούγιουνγκ και Ινμπεόμ Χουάνγκ στη μεσαία γραμμή και τους Σον, Γιάεσουνγκ και Σάνγχο πίσω από τον Ουί-Τζο Χουάνγκ.

Οι Ασιάτες μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν τους Λατινοαμερικάνους, χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους Ουρουγουανούς στο 19', με τον Βαλβέρδε να κοντρολάρει όμορφα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε, πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κιμ Σεϊνγκιού. Στη συνέχεια η ομάδα του Αλόνσο ανέβασε την απόδοσή της, αλλά οι προσπάθειες των Πελίστρι και Ολιβέρα δεν βρήκαν αποδέκτη για να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Στο 34' ο Ουί-Τζο Χουάνγκ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Αρχικά βρήκε τρόπο να αποφύγει τους προσωπικούς του αντιπάλους, στη συνέχεια πήρε ωραία πάσα στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Ροκέτ.
Η Ουρουγουάη απάντησε με τον Γοδίν στο 43ο λεπτό, ωστόσο η κεφαλιά του έμπειρου στόπερ κατέληξε στο δοκάρι, με το 0-0 να παραμένει έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τη Νότια Κορέα να προσπαθεί και πάλι να απειλήσει την άμυνα των Ουρουγουανών, χωρίς αποτέλεσμα. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας άνηκε στους Ουρουγουανούς, με τον Νούνιες να επελαύνει από αριστερά, ωστόσο ο Σεϊνγκιού ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
Στο 77' οι Ασιάτες απείλησαν με τον Γκεσούνγκ, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Νούνιες, ένα λεπτό αργότερα. Η Ουρουγουάη είχε τεράστια ευκαιρία για να πάρει το ματς, ωστόσο στον κεραυνό που εξαπέλυσε ο Βαλβέρδε στο 90ο λεπτό, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και τράνταξε το δοκάρι.
Η τελευταία καλή στιγμή άνηκε στην Νότια Κορέα, με το σουτ του Ινμπόμ Χουάνγκ στο 90'+4' να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια. Έτσι, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τους Ασιάτες να παίρνουν ένα σημαντικό βαθμό, ενώ η «σελέστε» θα πρέπει να παρουσιαστεί πολύ διαφορετική στα επόμενα παιχνίδια, αν θέλει να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Sport-fm.gr

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία για όλο το παγκόσμιο κύπελλο. Πιο κάτω θα βρείτε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ πατώντας δίπλα απ’ το ζευγάρι που επιθυμείτε θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα (ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, ζωντανή ενημέρωση και στατιστικά).