Έφυγε για τους «8» η Αργεντινή του Μέσι! (vid)

Επομένος αντίπαλος η Ολλανδία

Τα είδε όλα, αλλά έφυγε για προημιτελικά η Αργεντινή! Με τον Μέσι να ανοίγει τον δρόμο της πρόκρισης με τρελό πλασέ και τον Ε. Μαρτίνες να κάνει απίθανη επέμβαση στο τελευταίο λεπτό, η «αλμπισελέστε» κατάφερε να λυγίσει την αξιόμαχη Αυστραλία (2-1).

Στα προημιτελικά πλέον η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι όπου θα κοντραριστεί με την Ολλανδία! Απίστευτες χαμένες ευκαιρίες του Λαουτάρο από τρομερές δημιουργίες του Μέσι για να τελειώνει το παιχνίδι, με τα «καγκουρό» να χάνουν απίθανη φάση στο 90’+7’ για να μοιράσουν… εγκεφαλικά και να στείλουν το ματς στην παράταση!

Έφτασε τα 9 γκολ σε Μουντιάλ ο Μέσι, ξεπερνώντας τον Μαραντόνα και σκοράροντας για πρώτη φορά σε νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης, ενώ έγραψε την 1000η εμφάνιση της καριέρας του. Από τραγικό λάθος του Ράιαν το 2-0 των λατινοαμερικάνων, μείωσε με… καραμπόλα η Αυστραλία και ο Κουόλ λίγο έλειψε να τους «τεζάρει» στο φινάλε!

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά, με την Αργεντινή να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και την Αυστραλία να ανεβαίνει στο γήπεδο μετά το πρώτο τέταρτο. Στο 4ο λεπτό η ομάδα του Σκαλόνι φώναξε για πέναλτι, όταν μετά από σέντρα του Πάπου Γκόμες η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπάκους μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Το ματς ήταν φουλ ισορροπημένο, οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν και το θέαμα κακό. Μέχρι και το 35ο λεπτό…

Μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα της Αυστραλίας δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά, με τον Άλβαρες να σπάει στον Μέσι μέσα στην περιοχή, ο οποίος με υπέροχο συρτό πλασέ πέρασε την μπάλα από τρεις αντιπάλους και νίκησε τον Ράιαν για το 1-0! Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αργεντινού άσου σε νοκ-άουτ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ ξεπέρασε και τον Μαραντόνα που είχε 8 και ο Λιονέλ 9. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με την Αργεντινή να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αυστραλία μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και άρχιζε να δημιουργεί… προβλήματα στην άμυνα της Αργεντινής. Παρόλα αυτά, η «αλμπισελέστε» ήταν αυτή που βρήκε το δεύτερο γκολ στο 57ο λεπτό όταν ο Ράιαν έκανε απίστευτο λάθος, πήγε να ντριμπλάρει τον Ντε Πολ και ο Άλβαρες έκλεψε και σκόραρε σε κενή εστία για το 2-0.

Στην συνέχεια η Αργεντινή είχε τον έλεγχο, απειλούσε, ωστόσο η ομάδα του Άρνολντ βρήκε το γκολ που χρειαζόταν ώστε να πάρει ψυχολογία για τη συνέχεια. Στο 77’ ο Γκούντγουιν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Φερνάντες άλλαξε πορεία και νίκησε τον Μαρτίνες για το 2-1.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έχασε στην συνέχεια τα άχαστα, με την Αυστραλία να έχει μια τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 81’ να φέρει το ματς στα ίσα. Απίθανο σόλο του Μπέχιτς, που πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές και πήγε να εκτελέσει τον Ε. Μαρτίνες αλλά ο Λισάντρο Μαρτίνες απομάκρυνε με αυτοθυσία σχεδον στη μικρή περιοχή! Τα λεπτά περνούσαν, η Αργεντινή συνέχιζε να σπαταλάει τη μία φάση μετά την άλλη και λίγο έλειψε να πάθει… εγκεφαλικό! Στο 90+7’, λοιπόν, τα καγκουρό έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κουόλ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, με τον Μαρτίνες να κάνει μια απίστευτη επέμβαση και να σώζει την ομάδα του.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Αργεντινή να φεύγει για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου και την Αυστραλία να αποχαιρετά το Μουντιάλ με ψηλά το κεφάλι.

Οι ενδεκάδες

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε.Μαρτίνες, Οταμέντι, Ακούνια (72’ Ταλιάφικο), Μολίνα (80’ Μοντιέλ), Ρομέρο, Πάπου Γκόμες (49’ Λισάντρο Μαρτίνες), Ντε Πολ, Μακ Άλιστερ (80’ Παλάσιος), Έντσο Φερνάντες, Μέσι, Άλβαρες (72’ Λαουτάρο Μαρτίνες)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν, Ντεγκενέκ (72’ ΜακΛάρεν), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Μόουι, Μπακούς (58’ Χρούστιτς), Ιρβάιν, Λέκι (72’ Κουόλ), ΜακΓκρί (58’ Γκούντγουϊν), Ντιουκ (72’ Κάρατσιτς)

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία για όλο το παγκόσμιο κύπελλο. Πιο κάτω θα βρείτε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ πατώντας δίπλα απ’ το ζευγάρι που επιθυμείτε θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα (ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, ζωντανή ενημέρωση και στατιστικά).