Χάρι Κέιν: To 84% επιτυχίας και οι δηλώσεις για το χαμένο πέναλτι

Απαρηγόρητος ο Χάρι Κέιν για το χαμένο πέναλτι της Αγγλίας στον προημιτελικό με τη Γαλλία

Η Αγγλία έμεινε για έβδομη φορά εκτός συνέχειας Μουντιάλ στα προημιτελικά, μετά την ήττα με 2-1 από τη Γαλλία. Ο Χάρι Κέιν σούταρε άουτ την ευκαιρία των «λιονταριών» να ισοφαρίσουν αποτυγχάνοντας σε εκτέλεση πέναλτι στο 84’ και όπως ήταν φυσικό, στο τέλος του ματς ήταν απαρηγόρητος.

«Δεν είμαι ένας παίκτης που σκέφτεται πολύ και πάντα προετοιμάζομαι για κάθε παιχνίδι είτε πάρω ένα είτε δύο πέναλτι. Δεν μπορώ να ρίξω το φταίξιμο στην προετοιμασία μου, συνεπώς. Δεν ένιωσα κάτι διαφορετικό, πήγα με αυτοπεποίθηση στην εκτέλεση, αλλά δεν το χτύπησα με τον τρόπο που ήθελα», τόνισε ο αρχηγός της εθνικής Αγγλίας.

«Φυσικά είναι κάτι με το οποίο θα πρέπει να μάθω να ζω και να το υποστώ. Όμως όλοι μας μπορούμε να είμαστε περήφανοι για την ομάδα μας και την προσπάθειά μας. Ξέρω πως αυτή η εθνική Αγγλίας είναι σε μια πολύ καλή θέση για το μέλλον», πρόσθεσε.

Για την ιστορία, αυτό ήταν το ενδέκατο χαμένο πέναλτι στην καριέρα του Χάρι Κέιν, ενώ έχει ευστοχήσει σε 58 (84% ποσοστό επιτυχίας). Το χθεσινό ήταν το τέταρτο πέναλτι που χάνει με το εθνόσημο, αλλά το πρώτο που πραγματικά… «πόνεσε», αφού στις προηγούμενες τρεις περιπτώσεις, το 2016 σε φιλικό με την Τουρκία (2-1), το 2019 για τα προκριματικά του Euro κόντρα στο Κόσοβο (5-3) και το Ιούνιο του 2021 για το Euro κόντρα στη Δανία (2-1 στην παράταση) η ομάδα του είχε πάρει τη νίκη.

sport-fm.gr

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία ώστε να απολαύσετε στο μέγιστο βαθμό το παγκόσμιο κύπελλο. Η ιστοσελίδα μας μέσω των υπηρεσιών της sportsmonks σας παρέχει όλα τα στοιχεία και τις πληροφορίες που αφορούν τη διοργάνωση. Για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες όπως ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, στατιστικά, ζωντανή ενημέρωση και αρκετά ακόμη. Ζήστε την μοναδική εμπειρία εδώ!!