Λευκορωσία - Ουαλία 2-3: Απόδραση με τρομερό Μπέιλ (vid)

Η Ουαλία πήρε σπουδαίο τρίποντο...

Ο Γκάρεθ Μπέιλ με χατ-τρικ οδήγησε στο 90+4' την Ουαλία στην απόδραση (2-3) από τη Λευκορωσία και την έβαλε δυνατά στο κυνήγι της πρόκρισης.

Απίθανο ματς διεξήχθη στο Καζάν της Ρωσίας ανάμεσα στη Λευκορωσία και την Ουαλία για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022. Η Ουαλία με πρωταγωνιστή και «ήρωα» τον Γκάρεθ Μπέιλ απέδρασε με τη νίκη (2-3) στο 90+4'. Ο σταρ της Ρεάλ με χατ-τρικ χάρισε το τρίποντο στους Δράκους, οι οποίοι μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στο κόλπο (ακόμη και της απευθείας) πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης, η οποία θα διεξαχθεί στο Κατάρ.

Άνοιξε το σκορ μόλις στο 6' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Βίταλι Λισακόβιτς με τον ίδιο τρόπο έκανε το 1-1 στο 29ο λεπτό, ενώ έδωσε ασίστ στον Πάβελ Σέντκο για να δώσει εκείνος ύστερα από δύο λεπτά (31') το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπέιλ με τη δεύτερη εύστοχή του εκτέλεση πέναλτι στο 69' ισοφάρισε σε 2-2, ενώ «υπέγραψε» και την απόδραση με πανέμορφο γκολ στο 90+4'. Ο Μπέιλ είναι ο πρώτος που σκοράρει χατ-τρικ με την εθνική μετά τον... Μπέιλ κόντρα στην Κίνα τον Μάρτιο του 2018.