Λύγισε την Κολομβία το Μαρόκο, πέρασαν μαζί στους «16» του Μουντιάλ Γυναικών

Μεγάλη νίκη για τους Αφρικανούς

Μπορεί το Μαρόκο να επικράτησε με 1-0 της Κολομβίας, στο φινάλε του όγδοου ομίλου για το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, όμως και οι δύο βγήκαν κερδισμένοι, αφού η ισοπαλία της Γερμανίας με τη Νότια Κορέα, στο άλλο παιχνίδι που έκλεισε την πρώτη φάση της διοργάνωσης, έστειλε τις δύο ομάδες στους «16» της διοργάνωσης.

Στις Βορειοαφρικανές άνηκε το πρώτο τέταρτο του αγώνα, με τη Ιμπτισάμ Ζραϊντί να μπαίνει ορεξάτη στο ματς, προσπαθώντας να δώσει πνοή στο παιχνίδι της ομάδας της. Ξεμούδιασε, μετά το 15’ η Κολομβία, που ανέβασε στροφές και έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 45+1’, όταν η Λίντα Καϊσέδο βρέθηκε φάτσα με το 0-1, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Καντίζα Ερμίτσι. Άτυχη η ομάδα της Λατινικής Αμερικής, η οποία δέχθηκε, τρία λεπτά αργότερα το 1-0, με το Μαρόκο να κερδίζει, μάλιστα, πέναλτι, λίγο πριν η Ανίσα Λαμαρί στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Καταλίνα Πέρεζ. Η επιθετικός της Γκινγκάμπ πήρε το ριμπάουντ, έπειτα από το άστοχο χτύπημα πέναλτι της Γκιζλέιν Τσεμπάκ, και άνοιξε το σκορ, για το σύνολο του Ρέιναλντ Πεντρός.

Το μομέντουμ έδειξε να αλλάζει, μετά την ανάπαυλα, όμως η Κολομβία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το γεγονός ότι το Μαρόκο «έριξε ταχύτητες», μετά το 50ο λεπτό. Η ομάδα του Νέλσον Αμπάντια έχασε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη και δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

«Δώρο» έλαβαν από τη Γερμανία και τη Νότιο Κορέα οι δύο μονομάχοι, που θα συνεχίσουν στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών, τελειώνοντας με 6 βαθμούς τον όγδοο όμιλο, στο φινάλε της πρώτης φάσης.

Πηγή: sport-fm.gr

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση