Ιστορική απόδραση από την... αρένα του «Μαρακανά»

Η Πρωταθλήτρια κόσμου επικράτησε 1-0 της Βραζιλίας

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι που θύμισε... μάχη - εντός και εκτός των τεσσάρων γραμμών - το γκολ του Οταμέντι (63') ήταν αρκετό για να χαρίσει το πολύτιμο διπλό στην Αργεντινή και να υποχρεώσει τη Βραζιλία στην πρώτη εντός έδρας ήττα της ιστορίας της σε προκριματικά Μουντιάλ.

Ο Μέσι έξαλλος, ο Μαρτίνες σε ρόλο… αυτόκλητου τιμωρού και η βία σε έξαρση στις κερκίδες! Τα νεύρα κυριάρχησαν και «σκότωσαν» το θέαμα στη μητέρα των ποδοσφαιρικών μαχών, με το πάθος βέβαια να δηλώνει το βροντερό «παρών» . Σε ένα ντέρμπι που διεξήχθη υπό τη σκιά των σοβαρών επεισοδίων πριν τη σέντρα του και… μπολιάστηκε από νωρίς με εκνευρισμό και ένταση, η Αργεντινή μπόρεσε να πάρει, χάρη στο τέρμα του Οταμέντι, ένα σημαντικότατο τρίποντο και να φύγει νικήτρια από την… αρένα του «Μαρακανά».

Η Αλμπισελέστε μάλιστα με το μέταλλο της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας, υποχρέωσε τη διαχρονική της νέμεση στην πρώτη εντός έδρας ήττα της ιστορίας της σε προκριματικά Μουντιάλ! Στην κορυφή του ομίλου παρέμεινε η ομάδα του Σκαλόνι, η οποία με αυτή τη νίκη εξασφάλισε πως θα κλείσει το έτος στην κορυφή του FIFA ranking.

Σκληρά μαρκαρίσματα, φάουλ και… πάλι φάουλ. Το πρώτο μέρος του παιχνιδιού κουβάλησε τον εκνευρισμό της κατάστασης πριν τη έναρξη και δεν φρόντισε να προσφέρει σχεδόν τίποτα από άποψη θεάματος. Σε 45 λεπτά υπήρξαν 22 φάουλ (!), αμέτρητα εκατέρωθεν… γαλλικά και μόλις μια καλή στιγμή, κι αυτή ένα λεπτό πριν την εκπνοή. Οι συνεχείς διακοπές και τα νεύρα δεν βοήθησαν τις δύο ομάδες να γίνουν δημιουργικές και απειλητικές, ωστόσο η Βραζιλία θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 44ο λεπτό. Η μπάλα έπεσε στα πόδια του Μαρτινέλι μετά την απομάκρυνση του Μαρτίνες στο κόρνερ και ο εξτρέμ της Άρσεναλ έκανε ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως είδε τον Ρομέρο να διώχνει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Η Σελεσάο μπήκε με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο μέρος και έφτασε ξανά κοντά στο γκολ. Στο 54’ ωστόσο, ο Μαρτίνες είπε «όχι» στον Ραφίνια και λίγα λεπτά μετά με εντυπωσιακή επέμβαση σταμάτησε και τον Μαρτινέλι σε τετ α τετ. Η ομάδα του Ντινίζ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις στιγμές της και το πλήρωσε. Στο 63’, ο Λο Σέλσο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Οταμέντι πήδηξε πιο ψηλά από το… σάντουιτς των Αντρέ και Γκάμπριελ και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Άλισον για το 1-0.

Η Αλμπισελέστε έμεινε στη συνέχεια οργανωμένη στην άμυνά της και δεν επέτρεψε στη Βραζιλία να την απειλήσει, ούτε καν να φτάσει κοντά στο λυτρωτικό τέρμα της ισοφάρισης. Και ήρθε στο 83’ η απευθείας αποβολή του Ζοέλιντον για χτύπημα στον Ντε Πολ που απλοποίησε ακόμα περισσότερο τα πράγματα για την Αργεντινή, οι παίκτες της οποίας προστάτευσαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και έπειτα έτρεξαν να πανηγυρίσουν με… όσους φιλάθλους τους είχαν μπορέσει να μείνουν στις κερκίδες του «Μαρακανά».

Βραζιλία: Άλισον, Έμερσον, Μαρκίνιος (46’ Νίνο), Γκαμπριέλ (72’ Ζοέλιντον), Αουγκούστο, Άντρες, Γκιμαράες (78’ Λουίζ), Ραφίνια (72’ Έντρικ), Μαρτινέλι (78’ Βέιγκα), Ζεσούς

Αργεντινή: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (66’ Ταλιαφίκο), Ντε Πολ, Λο Σέλσο (70’ Γκονσάλες), Φερνάντες (70’ Παρέδες), Μακ Άλιστερ, Μέσι (78’ Ντι Μαρία), Άλβαρες (78’ Λ. Μαρτίνες)