Ισόπαλος ο «ελληνικός» εμφύλιος ανάμεσα σε Καμερούν και Γουινέα

Εμφατική πρεμιέρα για τη Σενεγάλη

«Ελληνικός» εμφύλιος χωρίς νικητή στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής! Καμερούν και Γουινέα, έμειναν στο 1-1 στην πρεμιέρα τους στη φετινή διοργάνωση, με τον Αρόλντ Μουκουντί της ΑΕΚ και τον Αγκιμπού Καμαρά του Ατρομήτου, να αγωνίζονται σε όλο το ενενηντάλεπτο έχοντας εξαιρετική απόδοση και με τον δεύτερο να μοιράζει την ασίστ στο γκολ της ομάδας του.

Η Γουινέα ωστόσο ήταν εκείνη που αιφνιδίασε το Καμερούν καθώς μόλις στο 10' μετά από διαδοχικές κόντρες, ο Καμαρά, πέρασε κάθετα στον Μπαγιό και αυτός με δυνατό σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ.

Το Καμερούν, έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε και στο 51' μετά από όμορφη σέντρα του Ενκουντού, ο Μαγκρί με φανταστική κεφαλιά ισοφάρισε για το τελικό 1-1.

Στο πρώτο, χρονικά, ματς της ημέρας, η κάτοχος του τροπαίου Σενεγάλη, ισοπέδωσε 3-0 τη Γκάμπια στέλνοντας.... μήνυμα στις έτερες διεκδικήτριες ότι θέλει να κάνει το back to back!

Οι πρωταθλητές Αφρικής, χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να προηγηθούν με τον Μανέ να κάνει το γύρισμα, την μπάλα να καταλήγει στον Πάπε Γκουέιγ, ο οποίος με θαυμάσιο συρτό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 52' μετά από κάθετη του Ισμαϊλα Σαρ, ο Λαμίν Καμαρά, έκανε το 2-0, ενώ στο 86' με ένα γκολ-αριστούργημα ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για το τελικό 3-0.