Το 5Χ5 η Άρσεναλ, άλμα πρόκρισης η Μόλντε

Πλάκα κάνει στον όμιλο η Άρσεναλ, που διέσυρε με 4-1 τη Ραπίντ Βιέννης κι έκανε το 5Χ5.

Στο 4ο λεπτό η κεφαλιά του Ενκετιά πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 10’ ο Λακαζέτ με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Μάλιστα στο 13’ η κεφαλιά του Μουστάφι πέρασε λίγο έξω αλλά στο 18’ εκείνη του Μάρι, μετά από κόρνερ, κατέληξε στα δίχτυα της Ραπίντ για το 2-0.

Σχεδόν με τη σέντρα η Άρσεναλ απείλησε εκ νέου με τον Νέλσον και στο 28΄το σουτ Λακαζέτ σταμάτησε στο δοκάρι του Στρέμπινγκερ. Στο 30’ ο Μέιτλαντ Νάιλς αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον Στρέμπινγκερ και στο 45’ ο Λακαζέτ ένοιξε αριστερά στον Πεπέ, εκείνος γύρισε στο πέναλτι στον Νέλσον κι εκείνος έστρωσε με τη σειρά του στον Ενκετιά, που με διπλή προσπάθεια έγραψε το 3-0.

Στο 47ο λεπτό, τα διαδοχικά σουτ του Αρασέ κόντραραν στον Κολάσινατς αλλά ο Κιταγκάβα με νέο σουτ από το πέναλτι έκανε το 3-1.

Στο 58ο λεπτό ο Στρέμπινγκερ έσωσε μετά από σουτ του Λακαζέτ, ενώ στο 66’ ο Μέιτλαντ Νάιλς έστρωσε από αριστερά στον Σμιθ Ρόου που σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 4-1. Στο 75ο λεπτό η κεφαλιά του Γκράιμλ πέρασε μόλις έξω και στο 81’ ο Γκράιμλ έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Τσέιμπερς.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ρούναρσον, Μουστάφι (70’ Τσέιμπερς), Πάμπλο Μάρι, Σέντρικ, Κολάσινατς, Μέιτλαντ Νάιλς, Νέλσον (60’ Θεμπάγιος), Πεπέ, Ελνενί (60’ Γουίλιαν), Ενκετιά (81’ Μπαλογκάν), Λακαζέτ (60’ Σμιθ Ρόου).

ΡΑΠΙΝΤ: Στρέμπινγκερ, Γκράιμλ, Χόφμαν (46’ Μπάρατς), Σονλάιτνερ, Ριτσμάιερ (66’ Κνασμίλνερ), Ούλμαν (47’ Σικ), Σούστερ, Ντεμίρ, Αρασέ, Κιταγκάβα (66’ Κάρα), Αλάρ (77’ Ζουλμπάχερ).

ΜΟΛΝΤΕ-ΝΤΑΝΤΑΛΚ: 3-1

Γήπεδο: Aker Stadion

Η Μόλντε έκανε το καθήκον της καθώς κέρδισε με 3-1 την Ντάνταλκ και πάει στη Βιέννη για να αντιμετωπίσει τη Βιέννη, ψάχνοντας δύο αποτελέσματα.

Επιθετικός μονόλογος της Μόλντε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τους Νορβηγούς να έχουν έξι τελικές στα πρώτα 30 λεπτά και τελικά να ανοίγουν το σκορ στο Βολφ Έικρεμ. Και μάλιστα στο 41’ ο Ομοϊχουάνφο με νέα κεφαλιά έκανε το 2-0 για τη Μόλντε.

Στο 57’ ο Ρότζερς έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ομοϊχουάνφο και στην επαναφορά ο Σίνιαν έχασε απίθανη ευκαιρία, ενώ στο 64’ ο Ρότζερς είπε όχι και σε σουτ του Βολφ Έικρεμ όπως έκανε και στο 65’ σε προσπάθεια του Ομοϊχουάνφο.

Όμως στο 67’ μετά από νέο κόρνερ του Βολφ Έικρεμ, ο Έλινγκσεν έγραψε με κεφαλιά το 3-0 ενώ στο 90’ ο Μπολί είχε και δοκάρι και στο 90+4’ ο Φλόρες έκανε το 3-1 με φοβερό μακρινό σουτ.

ΜΟΛΝΤΕ: Λίντε, Γκρέγκερσεν (68’ Χουσαΐν), Βινγκό, Σίνιαν, Ρίσα, Έλινγκσεν, Βολφ Έικρεμ (79’ Τζέιμς), Όρσνες (78’ Κρίστενσεν), Χέσταντ (79’ Μόστρεμ), Κνούντζον, Ομοϊχουάνφο (86’ Μπολί)

ΝΤΑΝΤΑΛΚ: Ρότζερς, Μπόιλ (61’ ΜακΕλένεϊ), Νταμιγκάν, Γκάρτλαντ, Οαρέ, Σλότζετ (61’ Κλίαρι), Σιλντς (68’ Μάουντνεϊ), Φλόρες, Κέλι (74’ ΜακΜίλαν), Οντούβα (61’ Ντάφι), Γκάνον

Πηγή: aek365.org