Στους «16» με ανατροπή η Ρόμα, σκόρπισε τον Άγιαξ η τρομερή Ουνιόν Βερολίνου!

Βρήκαν κάτοχο άλλα δυο εισιτήρια

Η ήττα (1-0) στο Ζάλτσμπουργκ ανάγκασε τη Ρόμα να ψάξει μια σπουδαία ανατροπή κόντρα στη Ζάλτσμπουργκ και η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο τα κατάφερε με το μίνιμουμ... καθαρό σκορ, καθώς λύγισε με 2-0 τους Αυστριακούς!

Μία κοντινή προσπάθεια του Μπελότι στο 33’ έφερε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Ντιμπάλα να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και να διπλασιάζει τα τέρματα των «τζαλορόσι» με καταπληκτικό τελείωμα επτά λεπτα αργότερα.

Το 2-0 δεν άλλαξε, με την κάτοχο του Europa Conference League να συνεχίζει την ευρωπαϊκή της πορεία.

Ιστορική πρόκριση πήρε η Ουνιόν Βερολίνου, που επικράτησε 3-1 του Άγιαξ και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα πέρασαν... τρένο στην επόμενη φάση!

Οι Βερολινέζοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο, με τον Κνόχε να ανοίγει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 20’ και τον Γιουράνοβιτς να κάνει το 2-0 με σουτ έξω από την περιοχή στο 44’.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Ολλανδούς, που μείωσαν στο 47’ με τον Κουντούς, ωστόσο ο Ντούκι σκόραρε για την Ουνιόν τρία λεπτά αργότερα για να αποκαταστήσει το ασφαλές προβάδισμα της ομάδας του – το οποίο δεν ξαναχάθηκε ποτέ μέχρι τη λήξη.