Σούπερ ανατροπή για την Μπασάκσεχιρ

Απίθανη ματσάρα στο «Başakşehir Fatih Terim Stadyumu» και επική πρόκριση για την Μπασακσεχίρ που νίκησε με 4-1 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην παράταση και παρά την ήττα με 3-1 στη Λισαβόνα, πήρε το εισιτήριο για τους «16» του φετινού Europa League.

Οι γηπεδούχοι μη έχοντας άλλη επιλογή μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου είχαν πάρει προβάδισμα με 2-0. Η Σπόρτινγκ μείωσε σε 2-1 στα μέσα του δεύτερου μέρους αλλά σπατάλησε ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες, που αν τις έκανε γκολ θα κλείδωνε την πρόκριση, και τελικά το πλήρωσε. Η Μπασακσεχίρ έστειλε το ματς στην παράταση με γκολ στο 88' και πήρε την πρόκριση με πέναλτι στο 119'!

Η Μπασακσεχίρ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με τον Κλισί να βγάζει σέντρα για τον Άλεκσιτς που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 17' η Σπόρτινγκ είχε καλή στιγμή με σουτ του Ακούνια που απέκρουσε ο Γκουνόκ, ενώ στο 21' ο Άλεκσιτς απείλησε από πλευράς γηπεδούχων με απευθείας εκτέλεση φάουλ που πέρασε λίγο έξω. Στο 31' η Μπασακσεχίρ άνοιξε το σκορ με τον Άλεκσιτς να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Μπα να παίρνει την κεφαλιά που απέκρουσε ο Μαξιμιάνο αλλά στη συνέχεια ο Σκρτελ εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Κόατες και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 39' τα «λιοντάρια» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γκουνόκ να σταματά τον Ακούνια. Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλεκσιτς.

Μόλις 30 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους η Σπόρτινγκ είχε τεράστια ευκαιρία με τον Μπολάσι να γυρίζει για τον Βιέτο που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Γκουνόκ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 56' η Μπασακσεχίρ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Κλισί να γυρίζει για τον Μπα που σούταρε δύο φορές αλλά ο Μαξιμιάνο του είπε ισάριθμα ''όχι''. Στο 68' η Σπόρτινγκ μείωσε με τον Ακούνια να βγάζει σέντρα και τον Βιέτο με ωραία κεφαλιά να κάνει το 2-1, ενώ στο 88' ο Ντουμπιά σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπασακσεχίρ έκανε το 3-1 με απίθανο σουτ του Βίτσκα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Η Σπόρτινγκ είχε την πρώτη καλή στιγμή της παράτασης στο 93' με τον Ριστόφσκι να βγάζει σέντρα για τον Βιέτο που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 100' η Μπασακσεχίρ είχε καλή στιγμή με σουτ του Βίτσκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε ο Μαξιμιάνο. Στο 118' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Βιέτο στον Καϊσάρα, με τον Βίτσκα ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 4-1 χαρίζοντας την πρόκριση στην Μπασακσεχίρ.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γκουνόκ, Καϊσάρα, Σκρτελ, Επουρεάνου, Κλισί, Οχετσουκβού (77' Οζκάν), Άλεκσιτς, Καχβετσί (89' Ρομπίνιο), Βίτσκα (120' Ποντσκ), Ελία (85' Γκούλντμπρατσεν), Μπα

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ: Μαξιμιάνο, Ριστόφσκι, Ιλόρι, Κόατες, Ακούνια, Μπατάλια, Βενδέλ (90+1' Εντουάρντο Ενρίκε), Μπολάσι (60' Πλάτα), Βιέτο, Καμπράλ (73' Ντουμπιά), Σπόραρ (108' Πέδρο Μέντες)

Από: aek365.org

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση