Σούπερ ανατροπές για Άρσεναλ και Μόλντε (vid)

Γκολ ο Φούντας στην αγγλική ομάδα

Τεράστιο διπλό για τη Μόλντε, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ντάνταλκ, η οποία μάλιστα είχε προηγηθεί.

Κακό ματς στα πρώτα λεπτά, με την Ντάνταλκ να σκοράρει στο 24’ με τον Χόμπαν αλλά το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ, ενώ στο 33’ το σουτ του Πέντερσεν πέρασε μόλις έξω. Και στο επόμενο λεπτό, ο Μάουντνεϊ σέντραρε από δεξιά και ο Μάρεϊ με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 55ο λεπτό το σουτ του Γκρέγκερσεν κόντραρε και πέρασε λίγο έξω, αλλά στο 62’ ο Πέντερσεν σέντραρε από δεξιά και ο Χουσαΐν μες σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-1.

Και μάλιστα στο 71’ η Μόλντε κέρδισε πέναλτι και ο Ομοϊχουάνφο έκανε το 1-2.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ: Ρότζερς, Γκάνον (77’ ΜακΜίλαν), Γκάρτλαντ, Κλίαρι, Λίαχι (77’ Νταμιγκάν), Μάρεϊ (77’ Μπόιλ), Σιλντς, Σλότζετ (64’ ΜακΕλένεϊ), Χόμπαν, Ντάφι (79’ Τσόλοβιτς), Μάουντνεϊ

ΜΟΛΝΤΕ: Λίντε, Χάουγκεν, Γκρέγκερσεν, Πέντερσεν, Μπιέρνμπακ, Χουσαΐν, Βολφ Έικρεμ (82’ Έλινγκσεν), Όρσνες, Μπολί (69’ Κνούντζον), Χέσταντ, Ομοϊχουάνφο (90+4’ Μπρίνχιλντσεν)

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-2

Η Άρσεναλ τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Ραπίντ, του Ταξιάρχη Φούντα, αλλά στο τέλος κέρδισε με 2-1. Γκολ ο Έλληνας άσος.

Στο 11ο λεπτό το σουτ του Κάρα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 15’ ο Στρέμπινγκερ έδιωξε σε κόρνερ μετά από δυνατή εκτέλεση φάουλ του Λουίζ. Στο 19’ ο Αράσε έκανε το γύρισμα από δεξιά, αλλά ο Λουίζ έσωσε προ του Ριτσμάιερ και στο 42’ το μακρινό σουτ του Λουίζ πέρασε μόλις έξω.

Η Ραπίντ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 51’ ο Λένο έκανε απίθανη γκάφα, ο Κάρα έβαλε την κόντρα και ο Φούντας από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Στο 66ο λεπτό το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ κόντραρε σε σώματα και στο 70’ ο Λουίζ με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 72’ ο Λένο έκανε νέο τραγικό λάθος αλλά ο Φούντας αστόχησε με πλασέ από μακριά.

Και στο 74’ ο Ελνενί πέρασε κάθετα στον Μπεγερίν, που έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ έγραψε το 1-2 σε κενό τέρμα.

ΡΑΠΙΝΤ: Στρέμπινγκερ, Στόικοβιτς, Χόφμαν, Μπάρατς, Αράσε (79’ Σικ), Λιούμπιτσιτς, Γκράχοβατς, Ούλμαν, Κάρα (76’ Κιτσγκάουα), Ριτσμάιερ (88’ Κνασμίλνερ), Φούντας

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Κολάσινατς, Γκάμπριελ, Νταβίντ Λουίζ, Σέντρικ (61’ Μπεγερίν), Παρτέι, Ελνενί, Σακά (84’ Γουίλοκ), Πεπέ (90+3' Νέλσον), Ενκετιά (61’ Ομπαμεγιάνγκ), Λακαζέτ (84’ Τίρνεϊ)

<iframe width='640' height='400' src='https://oms.ourclips.net/embed/UlxLwjq564Ub2' style='border:none;' allowfullscreen></iframe>

Πηγή: aek365,org