Σκόρπισε την Μπριζ η Γιουνάιτεντ (vid)

Επιβλητική νίκη-πρόκριση για τους «κόκκινους διαβόλους»

Εύκολη όπως αποδείχθηκε πρόκριση για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που διόρθωσε τις ''ανορθογραφίες'' την πρώτης αναμέτρησης στο Βέλγιο, καθάρισε με 5-0 την Μπριζ στο «Old Trafford» και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του φετινού Europa League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και με «μαέστρο» τον Μπρούνο Φερνάντες που έκανε τα πάντα στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ήδη στο 3-0. Στο δεύτερο μέρος έριξαν ρυθμούς, κράτησαν εύκολα το υπέρ τους σκορ ενώ μάλιστα σκόραραν ακόμα δύο τέρματα.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με τον Ιγκάλο να στρώνει στον Μπρούνο Φερνάντες που σούταρε αλλά ο Μινιολέ με τη βοήθεια του δοκαριού απέκρουσε, όπως και στο 12' και πάλι σε σουτ του Πορτογάλου. Στο 27' οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν πέναλτι για εσκεμμένο χέρι του Ντέλι σε σουτ του Ντάνιελ Τζέιμς, φάση στην οποία ο αμυντικός των φιλοξενούμενων είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα, ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-0. Στο 34' ο Πορτογάλος «μαέστρος» έβγαλε απίθανη μπαλιά για τον Μάτα που γύρισε για τον Ιγκάλο κι αυτός από κοντά έκανε το 2-0. Στο 41' η Γιουνάιτεντ πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μπρούνο Φερνάντες να περνά από τα πλάγια για τον Φρεντ που έστρωσε στον ΜακΤόμινεϊ κι αυτός με ωραίο σουτ έκανε το 3-0.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 68' με σουτ του Σο που απέκρουσε ο Μινιολέ. Στο 82' οι «κόκκινοι διάβολοι» πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Λίνγκαρντ να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα για τον Φρεντ που με κεφαλιά έκανε το 4-0. Στις καθυστερήσεις νέα ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ με σουτ του Γκρίνγουντ που πέρασε λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα η Γιουνάιτεντ πέτυχε ακόμα ένα τέρμα με τον Τσονγκ να γυρίζει για τον Φρεντ που με ωραίο σουτ έκανε το 5-0.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Φαν Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Σο, ΜκΤόμινεϊ (72' Γκρίνγουντ), Φρεντ, Ντάνιελ Τζέιμς (45' Τσονγκ), Μπρούνο Φερνάντες (65' Λίνγκαρντ), Μάτα, Ιγκάλο

ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Μάτα (61' Μίτροβιτς), Μέχελε, Ντέλι, Ρίκα, Κοσουνού, Βενάκεν, Ριτς (80' Ντε Κατελάερ), Τάου (61' Ντιατά), Οκερέκε, Ντε Σιπέρ

Πηγή: aek365.org

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση