Σαρωτικές Ρόμα και Σλάβια Πράγας, έκανε το 2/2 η Λίβερπουλ του Τσιμίκα

Εντυπωσιακές νίκες για Ρόμα και Σλάβια Πράγας, που διέλυσαν Σερβέτ (4-0) και Σέριφ Τιρασπόλ (6-0) αντίστοιχα, την ώρα που η Λίβερπουλ επικρατούσε 2-0 της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

Τα φαβορί επικράτησαν στα βραδινά ματς του Europa League, με τη Ρόμα να συντρίβει με 4-0 τη Σερβέτ και τη Σλάβια Πράγας να ταπεινώνει με 6-0 τη Σέριφ Τιρασπόλ.

Η δε Λίβερπουλ, με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό, λύγισε με 2-0 την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και έκανε το 2/2 στον 5ο όμιλο.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Δίχως να φορτσάρει, η Λίβερπουλ έκανε το 2/2 στο Europa League νικώντας 2-0 την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ εντός έδρας. Το ματς έκριναν τα γκολ των Χράφενμπερχ (44’) και Ζότα (90+2’), με τον Κώστα Τσιμίκα να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Την ίδια ώρα, η Τουλούζ συνέχιζε αήττητη, καθώς επιβλήθηκε επίσης 1-0 της ΛΑΣΚ Λιντς εντός έδρας. Σκόρερ για τους κυπελλούχους Γαλλίας, ο Σουάζο, στο 31ο λεπτό.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Σε παραστάσεις για ένα ρόλο -και συγκεκριμένα για τους γηπεδούχους- εξελίχτηκαν τα δύο ματς του γκρουπ. Στο «Ολίμπικο», η Ρόμα νίκησε με το άνετο 4-0 τη Σερβέτ, με τον Μπελότι να σκοράρει δις (46’, 59’) και τους Λουκάκου (21’) και Πελεγκρίνι (52’) να βρίσκουν κι αυτοί δίχτυα για τους «τζαλορόσι».

Στην Πράγα, η Σλάβια ταπείνωσε με το εντυπωσιακό 6-0 τη Σέριφ Τιρασπόλ και μοιράζεται την κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τους Ρωμαίους. Οι Τσέχοι είδαν τον Τσίτιλ να σημειώνει δύο γκολ (4’, 71’), με τα γκολ των Όγκμπου (7’), Σραντς (47’) Ντουντέρα (58’) και το αυτογκόλ του Γκαρανάνγκα (39’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Ρόμα-Σερβέτ 4-0
(21’ Λουκάκου, 46’, 59’ Μπελότι, 52’ Πελεγκρίνι)
Σλάβια Πράγας-Σέριφ Τιρασπόλ 6-0
(4’, 71’ Τσίτιλ, 7’ Όγκμπου, 39’ αυτ. Γκαρανάνγκα, 47’ Σραντς, 58’ Ντουντέρα)

Ρόμα-Σλάβια Πράγας (22:00)
Σέριφ Τιρασπόλ-Σερβέτ (22:00)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους Λεβερκούζεν και Καραμπάγκ, που πέρασαν από τη Σκανδιναβία και έκαναν το 2/2.
Οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν 2-1 της Μόλντε στη Νορβηγία, με Φρίμπονγκ (14’) και Τέγια (18’) να δίνουν από νωρίς σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο και τον Μπρέιβικ να μειώνει στο 87ο λεπτό.

Οι δε Αζέροι, λύγισαν με 1-0 τη Χάκεν στο Γκέτεμποργκ, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Ζουνίνιο με τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα.

Χάκεν-Καραμπάγκ 0-1