Πρόκριση με άγχος για την Μπαρτσελόνα! (vid)

Πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ

Έμεινε πίσω στο σκορ, έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά η Μπαρτσελόνα επικράτησε στην έδρα της Γαλατά με 2-1 και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Europa League.

Καθόλου εύκολο δεν αποδείχθηκε το έργο της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Γαλατά, ωστόσο οι Καταλανοί πήραν την πρόκριση κόντρα στους Τούρκους, επικρατώντας 2-1 εκτός έδρας και με ανατροπή αφού είχαν μείνει πίσω στο σκορ.

Συγκεκριμένα, ο αρχηγός των γηπεδούχων, Μαρκάο, με κεφαλιά στο 28’ άνοιξε το σκορ βάζοντας «φωτιά» στο ματς, αλλά ταυτόχρονα ξύπνησε τους παίκτες του Τσάβι. Στο 37’ ο Πέδρι με τρομερή ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο ντε Γιονγκ στο 49’ σε φάση διαρκείας βρήκε τον Ομπαμεγιάνγκ και αυτός από κοντά δεν είχε πρόβλημα να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα δεν θα είχε εύκολο βράδυ φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, όταν μόλις στο 6’ ο Γκομίς έχασε μια καλή στιγμή για να νικήσει τον Τερ Στέγκεν, αλλά ο Ζόρντι Άλμπα έβαλε αποφασιστικό «στοπ», με την Μπάρτσα να απαντά στο 10’ όταν ο ντε Γιονγκ από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι πήραν τελικά το προβάδισμα στο 28’, αφού ο Μαρκάο δεν είχε αντίπαλο στην εναέρια διεκδίκηση και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με την αντίδραση των Καταλανών να αποδεικνύεται άμεση.

Ο Πέδρι στο 37’ μπήκε στην περιοχή της Γαλατά και αφού με την προσποίησή του ξάπλωσε δύο αντιπάλους, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 1-1. Μάλιστα, λίγο έλειψε να γίνει η ανατροπή στο 45’+3’, με την μπάλα από την κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα βρήκε τελικά το δεύτερο τέρμα που έψαχνε, όταν από φάση διαρκείας, ο ντε Γιονγκ γύρισε την μπάλα με το κεφάλι και ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά υπέγραψε την ανατροπή.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, η Μπαρτσελόνα ήταν… Μπαρτσελόνα, γυρίζοντας κυρίως την μπάλα, παρά ψάχνοντας το τρίτο γκολ, που μερικές φορές λίγο έλειψε να το πληρώσει, αλλά τελικά οι «μπλαουγράνα» πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση.