Πλήρωσε τα λάθη του και τώρα… κυνηγάει ο Ολυμπιακός!

Η διπλή αλλαγή του Γκασπερίνι στο ημίχρονο έφερε… τούμπα το ματς

Πλήρωσε τα λάθη του ο Ολυμπιακός! Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικά στημένοι στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με γκολάρα του Τικίνιο και έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0 με τον Ονιεκούρου, κρατώντας την Αταλάντα για τα καλά στο ματς. Κάπως έτσι, ο Γκασπερίνι με διπλή αλλαγή στο ημίχρονο άλλαξε τον… ρου του αγώνα, οι «μπεργκαμάσκι» εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην ερυθρόλευκη άμυνα και με δύο γκολ του στόπερ (!) Τζιμσίτι έφεραν «τούμπα» το σκορ (2-1) και πήραν προβάδισμα πρόκρισης.

Κατάφερε να «χαλάσει» το κάθετο ποδόσφαιρο της Αταλάντα ο Ολυμπιακός, αλλά η είσοδος του Κουπμάινερς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση των γηπεδούχων που βρήκαν τρόπο να απειλήσουν, μέσω στατικών φάσεων (κάτι που δεν το συνηθίζουν ιδιαίτερα) και έφτασαν στη νίκη.

Κυνηγάει απλή νίκη στη ρεβάνς για να στείλει το ματς στην παράταση ο Ολυμπιακός ή νίκη με διαφορά δύο τερμάτων για να πάρει την πρόκριση στους «16» του Europa League. Βολεύεται με δύο αποτελέσματα (ισοπαλία ή νίκη) η ιταλική ομάδα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Στο μυαλό του κόουτς

Με 3-4-2-1 κατέβασε την Αταλάντα ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι. Ο Μούσο στην εστία, με τους Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι στην τριάδα των στόπερ. Μέλε, Πετζέλα τα φουλ-μπακ, με τους Ντε Ρόουν, Πεσίνα στα χαφ. Μπροστά τους οι Μαλινόφσκι, Πάσαλιτς και μοναδικός προωθημένος ο Μουριέλ.

Με 3-4-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ στο τέρμα, με τους Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ στα στόπερ. Λαλά και Ρέαμπτσουκ στις πλευρές, με τους Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά στον άξονα. Στο ένα «φτερό» της επίθεσης ο Μασούρας, στο άλλο ο Ονιεκούρου και στην κορυφή ο Τικίνιο.

Το πρώτο τέταρτο του ματς ανήκε στην Αταλάντα, η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτιαξε δύο καλές φάσεις. Πρώτα στο 8’ ο Μουριέλ από καλή θέση μέσα από την περιοχή δεν βρήκε εστία και έξι λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Πάσαλιτς πέρασε παράλληλα από την εστία, αφού κανένας συμπαίκτης δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Στα… καπάκια ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την πρώτη του ταχύτατη κόντρα. Μετά από κλέψιμο στον άξονα, ο Μασούρας έσπασε στον Τικίνιο, ο οποίος με φοβερό σουτ από τα 20 και πλέον μέτρα εκτέλεσε τον Μούσο για το 1-0 στο 16ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός είχε βρει το γρήγορο γκολ και πήρε κεφάλι στο σκορ, δίνοντας στη συνέχεια μπάλα και χώρο στην Αταλάντα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλά οχυρωμένοι πίσω από την μπάλα, το τρικ του Μαρτίνς με τον Αγκιμπού στο πλάι του Εμβιλά είχε βγει αφού η ομάδα του είχε ένταση στο παιχνίδι της, αλλά ήταν αρκετές οι φορές που τα χαλούσαν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου με κακές επιλογές παρότι έβγαιναν μπροστά με προϋποθέσεις. Όπως ακριβώς έκανε ο Ονιεκούρου στο 34ο λεπτό, με τον Τολόι να τον βγάζει φάτσα με την εστία του Μούσο αλλά ο Νιγηριανός έκανε κάκιστο τελείωμα, χάνοντας την ευκαιρία να γράψει το 2-0 για τους πρωταθλητές Ελλάδας!

Ο Μαρτίνς είχε διαβάσει άψογα την Αταλάντα, της είχε κόψει το κάθετο ποδόσφαιρο αλλά οι ποιοτικοί «μπεργκαμάσκι» βρήκαν άλλο, ασυνήθιστο γι’ αυτούς, τρόπο να απειλήσουν την εστία του Βατσλίκ. Με αρκετές πλαγιοκοπήσεις, τον Μουριέλ να είναι αρκετά μόνος του στην επίθεση και τους Πεσίνα, Πάσαλιτς να μπερδεύονται αρκετά στο γήπεδο και να… χάνουν τους ρόλους και τις θέσεις τους. Αρκετά γεμίσματα, κάτι πρωτοφανές για την Αταλάντα, και εκτελέσεις κόρνερ, με τους παίκτες του Γκασπερίνι να αγχώνουν τους Πειραιώτες αλλά να μην βρίσκουν την ισοφάριση ως το φινάλε του ημιχρόνου, αφού το τέρμα του Πεσίνα στο 45’+1’ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Ο Γκασπερίνι έβγαλε τον Πεσίνα που… κουτουλούσε με τον Πάσαλιτς αλλά και τον στατικό Μουριέλ. Στις θέσεις τους οι Κουπμάινερς και Μπογκά, οι οποίοι μεταμόρφωσαν την Αταλάντα προς το καλύτερο. Οι «μπεργκαμάσκι» κυριαρχούσαν στο γήπεδο και απειλούσαν διαρκώς, ο Μπογκά έκανε πιο κινητική επιθετικά την ομάδα του και ο Ιβοριανός απείλησε στο 50’ αλλά ο Βατσλίκ έβγαλε το πλασέ του. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα, ο Ολυμπιακός έδωσε υπερβολικά πολλούς χώρους και κόρνερ, πληρώνοντας εν τέλει δύο στιγμές αδράνειας, με τον στόπερ τη Αταλάντα, Τζιμσίτι, σε διαδοχικές προωθήσεις του να σκοράρει. Πρώτα, στο 61’ με καρφωτή κεφαλιά για την ισοφάριση και δύο λεπτά αργότερα με κοντινό σουτ για το 2-1.

Η Αταλάντα είχε κάνει τη δουλειά της και ο Ολυμπιακός πλέον κυνηγούσε το σκορ. Ο Μαρτίνς έριξε τον Μαντί Καμαρά στη θέση του Μασούρα με σκοπό να ενισχύσει την ομάδα του στον άξονα, αλλά και τον Ελ Αραμπί στη θέση του Τικίνιο ώστε να φρεσκάρει επιθετικά τους «ερυθρόλευκους». Και λίγο έλειψε οι Πειραιώτες να φτάσουν στην ισοφάριση (77’) από την υπέροχη δημιουργία του Μαντί που με τρομερή κάθετη κάτω από τα πόδια του Τολόι έβγαλε τον Αγκιμπού απέναντι από τον Μούσο, αλλά ο τελευταίος έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να κάνει τελική. Τα λεπτά περνούσαν, η Αταλάντα… φρέναρε και θέλησε να διαχειριστεί το προβάδισμά της κάτι που κατάφερε ως το τελευταίο λεπτό, κρατώντας τη νίκη και το σκορ πρόκρισης, με τον Ολυμπιακό να… κυνηγάει την ανατροπή στη ρεβάνς του Φαλήρου σε μία εβδομάδα.

MVP: Μπορεί ο Τζιμσίτι να έβαλε τα γκολ της ανατροπής, ωστόσο η είσοδος του Κουπμάινερς ήταν αυτή που άλλαξε τελείως το παιχνίδι και… έγειρε το γήπεδο. Ο Ολλανδός χαφ μπήκε και μεταμόρφωσε την Αταλάντα, με όλη τη δημιουργία και την κυκλοφορία να περνάει από τα πόδια το. Παράλληλα, σέρβιρε και το δεύτερο κόρνερ για την ανατροπή της ομάδας του.

Η σφυρίχτρα: Ο Σάντρο Σέρερ (Ελβετία) δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και ουσιαστικά πέρασε απαρατήρητος.