Πάρτι της Λεβερκούζεν στο «Ντραγκάο»! (vid)

Μια καταιγιστική Λεβερκούζεν διέλυσε στο «Ντραγκάο» την Πόρτο

Η Λεβερκούζεν κέρδισε την Πόρτο και μέσα στο «Ντραγκάο» (3-1) και με συνολικό σκορ, 5-2, τσέκαρε εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Πόρτο πίεσε στα πρώτα λεπτά αλλά στο 10’ ο Χάβερτς άνοιξε αριστερά στον Αλάριο κι εκείνος με ιδανικό πλασέ έκανε το 0-1. Μάλιστα το γκολ μέτρησε μετά από χρήση του VAR καθώς ο Αλάριο έφυγε από εντελώς οριακή θέση.

Στο 15’ το μακρινό σουτ του Αμίρι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 27’ ο Μαρκεσίν είπε όχι σε κεφαλιά του Αλάριο και στο 40’ η κεφαλιά του Οτάβιο πέρασε ελάχιστα έξω.

Οι «ασπιρίνες» καθάρισαν ουσιαστικά την πρόκριση στο 51ο λεπτό, καθώς ο Μαρκεσίν νίκησε αρχικά τον Ντιαμπί σε μοναδικό τετ α τετ και στη συνέχεια ο Χάβερτς έστρωσε στον Ντεμιρμπάι κι εκείνος με σουτ από κοντά έκανες το 0-2.

Και μάλιστα στο 58’ οι Γερμανοί έφυγαν στην κόντρα, ο Μαρκεσίν νίκησε και πάλι τον Ντιαμπί, που πήρε ξανά, έδωσε στον Χάβερτς κι εκείνος σε κενό τέρμα, πλάσαρε για το 0-3.

Στο 65ο λεπτό μετά από σέντρα του Οτάβιο από δεξιά, ο Μαρεγκά μείωσε σε 1-3 με καρφωτή κεφαλιά ενώ στο 72’ ο Χραντέτσκι έσωσε μετά από κεφαλιά του Μαρκάνο.

Στο 85' ο Μαρκεσίν είπε όχι σε σουτ του Μπέιλι και στο 87' αποβλήθηκε ο Τικίνιο με απ' ευθείας κόκκινη.

ΠΟΡΤΟ: Μαρκεσίν, Μαρκάνο, Τέγιες, Κορόνα, Εμπεμπά. Λουίς Ντίαζ (29’ Νακατζίμα), Ουρίμπε (46’ Πέπε), Οτάβιο, Ολιβέιρα, Ζε Λουίς (64’ Τικίνιο), Μαρεγκά

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Σ.Μπέντερ (67’ Ντράγκοβιτς), Τα, Λ.Μπέντερ (46’ Βάιζερ), Ταπσόμπα, Σινκχράφεν, Χάβερτς, Αμίρι, Ντεμιρμπάι, Αλάριο, Ντιαμπί (83’ Μπέιλι)