Παρέσυρε την Βόλφσμπουργκ η Σαχτάρ! (vid)

Πέρασε... αέρα

Πέρασε... αέρα η Σαχτάρ Ντόνετσκ! Οι Ουκρανοί επικράτησαν με 3-0 της Βόλφσμπουργκ στο Κίεβο, σκοράροντας τρία τέρματα από το 89' και μετά, και σε συνδυασμό με τη νίκη τους στο πρώτο ματς με 2-1, εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Europa League που για πρώτη φορά θα διεξαχθεί σε μορφή final-8 στη Γερμανία. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει πιθανότατα τη Βασιλεία, η οποία είχε επικρατήσει με 3-0 της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη και καλείται αύριο να διαχειριστεί το τεράστιο προβάδισμα που έχει πάρει.

Στα του ματς, η Σαχτάρ έδειξε μεγαλύτερη διάθεση και ήταν πιο επιθετική φτιάχνοντας επτά τελικές, αλλά χωρίς να καταφέρει να κουνήσει... πλεκτό. Αντιθέτως, η Βόλφσμπουργκ έμεινε σε μόλις 3 τελικές και σε έναν σχετικά πιο παθητικό ρόλο, δείχνοντας πως πρώτο της μέλημα είναι να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα στην ανάπαυλα.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, λίγο έλειψε να μπει... φωτιά με τη συμπλήρωση μιας ώρας αλλά ο διαιτητής πήρε σωστά πίσω την απόφασή του μέσω VAR και έδειξε φάουλ εκτός περιοχή υπέρ της Βόλφσμπουργκ. Λίγο αργότερα δε και στο 68ο λεπτό, ο Κοχοσλάβα άφησε την Σαχτάρ με δέκα παίκτες αλλά οι αριθμητικές ισορροπίες ήρθαν στα... ίσα τους δύο λεπτά μετά με τον Μπρουκς να βλέπει από πλευράς φιλοξενούμενων την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Τα λεπτά περνούσαν, η Σαχτάρ κράταγε άνετα το προβάδισμα πρόκρισης που είχε και το... σφράγισε με εντυπωσιακό τρόπο. Αρχικά, στο 89ο λεπτό ο Ζούνιορ Μοράες εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Ντοντό και κλείδωσε την πρόκριση. Ωστόσο, οι παίκτες της Σαχτάρ δεν σταμάτησαν εκεί και βρήκαν στα τρία επόμενα λεπτά δύο ακόμη τέρματα, αρχικά με τον Σόλομον (90'+1') και στο 90'+3', ξανά, με τον Μοράες!