ΠΑΟΚ-Σλόβαν Μπρατισλάβα 3-2: Νίκη αλλά αποκλεισμός για τους πρωταθλητές Ελλάδος

Οι Σλοβάκοι είχαν εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας και πήραν το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ

Αποκλεισμό και από το Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε ο ΠΑΟΚ ο οποίος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και παρά το γεγονός ότι επικράτησε της Σλόβαν Μπρατισλάβα με 3-2, υστέρησε στον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ.

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα έφτιαξε πάνω από είκοσι τελικές προσπάθειες ωστόσο οι Σλοβάκοι είχαν την ουσία σκοράροντας σε καίρια χρονικά διαστήματα, ενώ στο φινάλε κατάφεραν να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ.

Η πίεση στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης έφερε το νικητήριο γκολ δια ποδός Δημήτρη Γιαννούλη, όχι όμως και το γκολ της πρόκρισης με τους Άκπομ και Κάρολ Σβιντέρσκι να έχουν ευκαιρίες στο πεντάλεπτο της καθυστέρησης.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο πρωταθλητής Ελλάδος, με τον Πέλκα στο 6ο λεπτό να κάνει γύρισμα στη μεγάλη περιοχή με τον Αμπένα να απομακρύνει, ενώ δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά ο Άκπομ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ ήταν σαφώς πιο δραστήρια με τον Γιαννούλη να πλαισιώνει τον Μπίσεσβαρ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κερδίσει έξι κόρνερ μετά από 22 λεπτά παιχνιδιού.

Στο 26ο και 28ο λεπτό ο Εσιτί απείλησε δις χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα, με τους Σλοβάκους να περνούν οργανωμένα τη μεσαία γραμμή μετά από περίπου μισή ώρα παιχνιδιού. Στην πρώτη τους τελική προσπάθεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-1 με τον Μεντβέντεφ να ανεβαίνει στο αντίπαλο μισό και από δεξιά, εξαπολύοντας σουτ το οποίο αιφνιδίασε τον ανέτοιμο Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε την αντίδραση με σουτ του Μπίσεσβαρ από αριστερά στο 43ο λεπτό χωρίς όμως να βρει στόχο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πέλκας αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Γκριφ κερδισμένο.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα της επανάληψης για την ομάδα της Θεσσαλονίκης η οποία μέσα σε ένα πεντάλεπτο βρήκε δύο γκολ με τον Λιμνιό να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 48ο και τον νεοεισελθόντα Σβιντέρσκι να δίνει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 2-1. Ένα μακρινό σουτ του Χόλμαν στο 55ο λεπτό δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη, με τον Άκπομ τρία λεπτά αργότερα να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ξανά κόντρα στη ροή του αγώνα οι Σλοβάκοι σκόραραν με τον Μποζίκοφ να τροφοδοτεί τον Μάρκο ο οποίος μετά από φάση διαρκείας έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 2-2. Ο δημιουργός λίγο έλειψε να μετατραπεί σε εκτελεστή στο 67ο λεπτό με τον Βούλγαρο αμυντικό να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα Μίσιτς και Σβιντέρσκι δεν κατάφεραν να συνδυαστούν στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή.

Τρεις κίτρινες κάρτες βγήκαν από το τσεπάκι του Σουηδού διαιτητή από το 74ο μέχρι το 76ο λεπτό, με τον Αουγκούστο να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού δύο λεπτά αργότερα μετά από πρόσκρουσή του με το δοκάρι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο Άκπομ και Σβιντέρσκι απείλησαν με το κεφάλι ανεπιτυχώς, με τον Γιαννούλη να δίνει το φιλί της ζωής στον ΠΑΟΚ με διαγώνιο σουτ στο 87ο λεπτό κάνοντας το 3-2.

Στο πρώτο λεπτό της πεντάλεπτης καθυστέρησης ο Άκπομ αστόχησε με εξ επαφής προβολή, με τον ΠΑΟΚ να γυροφέρνει το τέταρτο γκολ το οποίο δεν ήρθε ποτέ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το γκολ του Γιούρι Μεντβέντεφ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης αποτέλεσε μαχαιριά για τους πρωταθλητές Ελλάδος οι οποίοι είδαν την εστία τους να παραβιάζεται στην πρώτη τελική προσπάθεια του αντίπαλου. Ο 23χρονος Τσέχος δεξιός ακραίος αμυντικός αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ με μακρινό σουτ και ανάγκασε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ψάξει για τουλάχιστον τρία γκολ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Μόλις ένα ημίχρονο παρέμενει εντός αγωνιστικό χώρου ο Δημήτρης Πέλκας ο οποίος πήρε φανέλα βασικού από τον Άμπελ Φερέιρα. Ο 25χρονος μέσος απώλεσε τετ-α-τετ στο 44ο λεπτό, ενώ ο Κάρολ Σβιντέρσκι ο οποίος κλήθηκε να τον αντικαταστήσει, σκόραρε πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Πασχαλάκης, Σοάρες, Βαρέλα, Καντουρί (33' Αουγκούστο), Πέλκας (46' Σβιντέρσκι), Κρέσπο, Λιμνιός, Μπίσεσβαρ, Γιαννούλης, Εσιτί (63' Μίσιτς), Άκπομ

Σλόβαν Μπρατισλάβα (Γ. Κόζακ): Γκριφ, Καμπς, Ραρσάλα (80' Σουκότσκι), Σπόραρ, Ιμπραχίμ (68' Νόνο), Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν, Μποζίκοφ, Μπάριτς, Μάρκο

Σκόρερς: 48' Λιμνιός, 50' Σβιντέρσκι, 87' Γιαννούλης/38' Μεντβέντεφ, 60' Μάρκο

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Ανδρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)

Κίτρινες κάρτες: Βαρέλα/Μάρκο, Καμπς, Γκριφ, Μεντβέντεφ

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση