«Όρθια» στη Φρανκφούρτη η Μπαρτσελόνα και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς!

Οι «Μπλαουγκράνα» συνήλθαν στο τελευταίο μισάωρο, πήραν την ισοπαλία και η ρεβάνς μένει ανοιχτή

Όλα ανοιχτά! Η Άιντραχτ έδειξε ένα φοβερό πρόσωπο για 60 περίπου λεπτά, προηγήθηκε με γκολάρα του Κνάουφ, αλλά η Μπαρτσελόνα πήρε τα πάνω της στην συνέχεια και έφερε το ματς στα ίσα με τον Τόρες.

Η πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League θα κριθεί πλέον στο «Καμπ Νόου» την επόμενη εβδομάδα.

Η Άιντραχτ ήταν πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού και δημιουργούσε περισσότερες φάσεις. Στο 10’ ο Κνάουφ έκανε μια ωραία σέντρα, αλλά σταμάτησε πάνω στην άμυνα της Μπαρτσελόνα.

Στο 17’ ο Ομπαμεγιάνγκ μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια και σούταρε με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στην συνέχεια οι Γερμανοί είχαν την κατοχή της μπάλας, με τους «μπλαουγκράνα» να παίζουν κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 38’ ο Μπουσκέτς μάρκαρε τον Μπορέ, η φάση ελέγχθηκε για πέναλτι, το οποίο τελικά δεν δόθηκε. Σωστή η απόφαση του διαιτητή γιατί ο Μπουσκέτς βρήκε πρώτα την μπάλα. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να αρχίζουν το δεύτερο ημίχρονο ακριβώς όπως ξεκίνησε το ματς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό, η Άιντραχτ πίεζε και η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της.

Στο 48’ οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με φανταστική γκολάρα. Ο Κνάουφ έκανε ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή κάνοντας το 1-0.

Η ομάδα του Τσάβι μετά το γκολ που δέχτηκε τα είχε χαμένα και δεν μπορούσε να αντιδράσει, με τον Καταλανό τεχνικό να κάνει τις κατάλληλες αλλαγές για να δώσει ώθηση στην Μπαρτσελόνα.

Στο 66’ οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν, όταν ο Ντεμπελέ έκανε πάσα στον Φρένκι Ντε Γιόνγκ, αυτός έπαιξε το 1-2 με τον Τόρες που με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1!

Η Άιντραχτ δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα και συνέχιζε τις πιέσεις της, οι οποίες όμως έπεφταν στο κενό. Από το 78’ και μετά έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Τούτα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Πέδρι.

Η Μπαρτσελόνα στα τελευταία λεπτά πίεζε, δημιουργούσε φάσεις και έψαχνε συνεχώς τρόπους για να διπλασιάσει τα τέρματα. Ωστόσο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και οι δυο ομάδες έδωσαν ραντεβού στην ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας για να... λύσουν τους λογαριασμούς τους!