Νίκη στην πρεμιέρα για την Μακάμπι του Δώνη

Οκτώ γκολ στο «Μαδριγάλ»

Με το δεξί η Μακάμπι του Δώνη, που επικράτησε με 1-0 της Καραμπάχ.

Στο 10ο μόλις λεπτό ο Πέρετς έβγαλε κάθετα στον Κοέν, που απέφυγε και τον Μαγκομενταλίεβ και πλάσαρε για το 1-0. Στο 35ο λεπτό το σουτ του Γκολάσα πέρασε ελάχιστα έξω και στο 38’ ο Τενενμπάουμ είπε όχι σε σουτ του Γκεριέ.

Στο 47’ ο Τένενμπαουμ έσωσε μετά από σουτ του Χουσεΐνοβ ενώ στο 50’ ήταν η σειρά του Μαγκομενταλίεβ να πει όχι σε σουτ του Γκερέρο και στο 68’ ο Οβούσου έχασε μεγάλη ευκαιρία εξ επαφής.

Στο 79ο λεπτό το σουτ του Ρίκαν έξυσε το δοκάρι της Καραμπάχ.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Τένενμπαουμ, Καντίλ, Τίμπι, Γέινι, Σαμπορίτ (84’ Ερνάντες), Νταβιντζάντα (46’ Μπίτον), Γκολάσα (77’ Μπεν Χαΐμ), Πέρετς, Γκλέιζερ, Κοέν (69’ Ρίκαν), Σέχτερ (46’ Γκερέρο)

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Μαγκομενταλίεβ, Γκεριέ, Μεδίνα, Μεντβέντεβ, Χουσεΐνοβ, Γκαράιεβ (8’ Ιμπραχιμλί), Μάτιτς (60’ Οβούσου), Όζομπιτς (8’ Γιαφαργκουλίεβ), Ζουμπέρ (86’ ΜΠαϊράμοβ), Ρομέρο (86’ Γκουρμπανλί), Αντράντε

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ-ΣΙΒΑΣΠΟΡ: 5-3

Γήπεδο: EstadiodelaCerámica

Ματσάρα στο «Cerámica», όπου η Βιγιαρεάλ κέρδισε με το εντυπωσιακό, 5-3, τη Σίβασπορ.

Στο 13ο λεπτό ο Σαμάσα απέκρουσε ασταθώς το μακρινό σουτ του Τσουκβουέζε και ο Κούμπο πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε για το 1-0.

Και μάλιστα στο 20’, ο Κούμπο πέρασε κάθετα στον Μπάκα που έκανε με τη μία το σουτ από το ύψος της περιοχής για το 2-0. Στο 25’ ο Ρουγί έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Γιαταμπαρέ αλλά στο 33’ ο Γιαταμπαρέ βρήκε πανέμορφα τον Καγιοντέ που έφυγε μόνος με τον Ρουγί και πλάσαρε για το 2-1. Οι Ισπανοί κέρδισαν πέναλτι στο 35’ αλλά ο Μπάκα το έχασε και στο 42’ μετά από σέντρα του Γιαλτσίν από δεξιά, ο Γιαταμπαρέ με κεφάλια έκανε το 2-2.

Η Βιγιαρεάλ πίεσε στην επανάληψη και στο 56ο λεπτό, μετά από κόρνερ ο Φόιθ με κεφαλιά έκανε το 3-2. Κι όμως στο 64’ ο Γκραντέλ με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-3.

Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 73’ ο Τσουκβουέζε βρήκε όμορφα τον Αλκάθερ που με διπλή προσπάθεια έγραψε το 4-3 ενώ ο ίδιος έκανε και το 5-3 στο 78’ με πλα΄σε από κοντά μετά από κάθετη του Φόιθ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Πένια, Αλμπιόλ, Φόιθ, Κόστα (69’ Πεδράθα), Μπαένα (46’ Ιμπόρα), Τριγέρος (58’ Μόι Γκόμεθ), Κοκλέν (79’ Πίνο), Κούμπο, Μπάκα (69’ Αλκάθερ), Τσουκβουέζε.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ: Σαμάσα, Τσιφτσί, Καμαρά, Οσμανπάσα, Γιαλτσίν, Κόφι, Αρσλάν (79’ Κλαουντεμίρ), Φαζρ, Γιαταμπαρέ, Γκραντέλ (81’ Κονέ), Καγιοντέ (81’ Οζτέκιν).

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση