Με… στιλ Μουρίνιο και φουλ για back-to-back ευρωπαϊκό η Ρόμα!

Η νίκη (1-0) των «τζαλορόσι» στο πρώτο ματς ήταν αρκετή για να τους δώσει την πρόκριση

Ρόμα με στιλ… Μουρίνιο! Οι «τζαλορόσι» έπαιξαν για το 0-0 στη «BayArena» και το πήραν, όπως και μαζί του εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Europa League!

Με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να παίζει 90 λεπτά φουλ άμυνα και να φτιάχνει μία τελική σε όλο το παιχνίδι, ενώ είχε για φύλακα-άγγελο τον εκπληκτικό Ρουί Πατρίσιο. Κάπως έτσι, με το 1-0 του πρώτου αγώνα στο «Ολίμπικο» εξασφάλισε την παρουσία της στη Βουδαπέστη, με τη Λεβερκούζεν να είναι καθόλα ανώτερη και να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, έχοντας 23 τελικές!

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο σφυροκοπούσε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο την εστία του Ρουί Πατρίσιο, με τον Πορτογάλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση απόψε. Στο 12ο λεπτό η Λεβερκούζεν είχε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντιαμπί έκανε ένα ωραίο σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Πορτογάλου κίπερ.

Με τον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια του αγώνα έπαιζαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχαναν τη μια φάση μετά την άλλη, ενώ από την άλλη η Ρόμα είχε κλειστεί όλη πίσω και δεν έβγαινε μπροστά με τίποτα, προσπαθώντας να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ του πρώτου ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μουρίνιο έχασε τον Σπινατσόλα με πρόβλημα τραυματισμού, ενώ πριν τη σέντρα του δευτέρου βγήκε και ο Μπελότι, ο οποίος είχε δεχθεί αρκετά χτυπήματα από τους αντιπάλους του, με τον Πορτογάλο τεχνικό να βάζει τον Βαϊνάλντουμ για να ενισχύσει τον άξονά του.

Οι Ρωμαίοι συνέχιζαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με τη Λεβερκούζεν να σπαταλάει τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 81’ η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έχασε τεράστια φάση, όταν ο Αζμούν μέσα από την περιοχή εξαπέλυσε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να κρατήσουν το 0-0, έκαναν καθυστερήσεις και είχαν πάει το ματς στη δύναμη, κάτι που τους βόλεψε και πήραν στο φινάλε στα χέρια τους το εισιτήριο που οδηγεί στη Βουδαπέστη! Αυτός είναι ο τέταρτος ευρωπαϊκός τελικός για τους "τζαλορόσι" στην ιστορία τους και δεύτερος στη σειρά, στοχεύοντας σε back-to-back... ευρωκούπα!