Με το δεξί Γάνδη και Βόλφσμπουργκ

Με πρωταγωνιστή τον Καναδό, Ντέιβιντ που σημείωσε δύο τέρματα, η Γάνδη επικράτησε 3-2 της Σεντ Ετιέν που έδειξε σοβαρές αμυντικές αδυναμίες. Με Άρνολντ, Μεχμέντι και Μπρέκαλο σκόρερς η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 3-1 της ουκρανικής Ολεκσαντρίγια.

Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής στον 9ο όμιλο:

Βόλσμπουργκ – Ολεκσαντρίγια 3-1
(20’ Άρνολντ, 24’ Μεχμέντι, 67’ Μπρέκαλο – 66’ Μπανάντα)

Γάνδη – Σεντ Ετιέν 3-2
(2’, 43’ Ντέιβιντ, 64’ αυτ. Περέν– 38’ Καζρί, 75’ αυτ. Καμίνσκι)

Ολεκσαντρίγια – Γάνδη

Η Βόλφσμπουργκ με χαρακτηριστική άνεση στο πρώτο μέρος, καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι. Ο Άρνολντ με μακρινό σουτ κατάφερε να ξεγελάσει τον Πανκίφ που έκανε ολέθριο λάθος για να γίνει το 1-0 στο 20ο λεπτό. Στο 24ο λεπτό ήταν η σειρά του Μεχμέντι να πατήσει περιοχή και με ωραίο δεξί πλασέ να γράψει το 2-0. Ο Μπαναντά στο 66’ μείωσε σε 2-1, αλλά η ασίστ του Μεχμέντι στο αμέσως επόμενο λεπτό, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπρέκαλο που έκανε το 3-1.

Η Γάνδη κατόρθωσε να αιφνιδιάσει μόλις στο 2ο λεπτό με τον Καναδό Ντέιβιντ να αξιοποιεί την ασταθή απόκρουση του Ρουφιέ στο γύρισμα του Γιάρεμτσουκ και από κοντά άνοιξε το σκορ. Ο Καζρί με εντυπωσιακό δεξί σουτ εκτός περιοχής, έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 38ο λεπτό, ωστόσο στο 43΄ ο Ντεπουάτρ έκοψε την μπάλα, ξανά στον Ντέιβιντ και αυτός από το σημείο του πέναλτι, έδωσε ξανά προβάδισμα στους Βέλγους. Από εκτέλεση φάουλ του Οφόε, ο Περέν έκανε το 3-1 με αυτογκόλ υπό την πίεση του Ενγκαντέ. Ο Καμίνσκι σημείωσε και αυτός τέρμα σε βάρος της ομάδας του για να γίνει το 3-2 και τους Γάλλους να ξαναμπαίνουν στο ματς. Όμως δεν άλλαξε κάτι και οι Βέλγοι πήραν το τρίποντο.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση