Με γεμάτο το απουσιολόγιο οι «βάσκοι»

Στη «Reale Arena» η Ρεάλ Σοσιεδάδ αντιμετωπίζει τη Μονακό στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ

*Στη «Reale Arena» η Ρεάλ Σοσιεδάδ αντιμετωπίζει τη Μονακό στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

1265: Real Sociedad San Sebastian – AS Monaco 19:45 («Reale Arena»)

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Από τη δύσκολη εντός έδρας νίκη με 1-0 σε βάρος της Έλτσε προέρχεται η Ρεάλ Σοσιεδάδ, με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται στο 84′. Έτσι οι «βάσκοι» με απολογισμό 5-1-1 βρίσκονται πλέον στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Λα Λίγκα με 16 βαθμούς, ένα μόλις λιγότερο από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης. Την Κυριακή (03/10) ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Χετάφε στη Μαδρίτη. Στη πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η Σοσιεδάδ είχε καλή παρουσία και πήρε ισοπαλία 2-2 στην Ολλανδία με την Αϊντχόβεν, ένα αποτέλεσμα που σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο.

Αγωνιστικά νέα: Για ακόμη ένα ματς η Σοσιεδάδ πάει με γεμάτο το απουσιολόγιο. Παραμένουν εκτός οι μπακ Μονρεάλ και Ρίκο, ο στόπερ Πατσέκο, οι χαφ Νταβίντ Σίλβα, Ιγιαραμέντι και Γκουρίδι και οι επιθετικοί Ισάκ, Σόρλοτ και Φερνάντεθ. Επιστρέφει ο εξτρέμ Μπαρενετσέα.

Πιθανή ενδεκάδα: Ράιαν, Θαλντούα, Ελουστόντο, Θουμπέλδια, Μουνιόθ, Γκεβάρα, Θουμπιμέντι, Μερίνο, Γιανουζάι, Οϊαρθάμπαλ, Πόρτου.

Μονακό: Δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για τη Μονακό, η οποία ήρθε με το ίδιο σκορ. Αυτή τη φορά κέρδισε με ανατροπή 1-3 την Κλερμόν στην έδρα της. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί μόλις στο 7′, με τον Μπεν Γεντέρ να ισοφαρίζει στο 26′. Στην επανάληψη οι «μονεγάσκοι» ανέβασαν στροφές και με τον Βόλαντ στο 48′ γύρισαν το παιχνίδι υπέρ τους, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιόπ έγραψε το τελικό σκορ. Την Κυριακή (03/10) θα υποδεχθεί τη Μπορντό στο «Stade Luis II». Στη πρεμιέρα του Γιουρόπα Λιγκ καρδιοχτύπησε, αλλά πήρε το τρίποντο, επικρατώντας με 1-0 (66′) εντός της Στουρμ Γκρατς, αποκτώντας έτσι ένα μικρό προβάδισμα σε έναν όμιλο αρκετά «ανοιχτό».

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει στην αποστολή ο Ντιατά (εξτρέμ), μετά τον τραυματισμό που είχε, ενώ εξακολουθεί να μην υπολογίζεται ο Φάμπεργας (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Νίμπελ, Σιντιμπέ, Μαριπάν, Μπαντιασίλ, Ζέλσον Μάρτινς, Ματαζό, Τσουαμενί, Κάιο Ενρίκε, Φόλαντ, Ντιόπ, Μπεν Γεντέρ.

Προϊστορία: Πρόσφατα οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν σε φιλικό παιχνίδι, με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ να επικρατεί με 2-1.

28.07.21

Friendly International Match

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Μονακό

2:1

**Ρεάλ Σοσιεδάδ και Μονακό θα μονομαχήσουν απόψε στη «Reale Arena» σε μια αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι μετά το σκαρφάλωμα στο δεύτερο σκαλοπάτι της Λα Λίγκα πάνε με τη ψυχολογία στα ύψη, έχοντας όμως για ακόμη ένα ματς γεμάτο το απουσιολόγιο. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν για πρώτη φορά στη σεζόν να κολλήσουν δεύτερη διαδοχική νίκη, αποκτώντας μεν αυτοπεποίθηση, αλλά στο αμυντικό κομμάτι εξακολουθούν να προβληματίζουν. (2-3 γκολ στο 1,96, η ψηλότερη απόδοση της αγοράς, Meridianbet)

TURBO CASH: Επισπεύσετε τα κέρδη σας με Turbo Cash Out!