Κορυφή για Σέλτικ – Το έφερε... τούμπα η Λάτσιο

Το σκηνικό στον πέμπτο όμιλο

Πάτησε κορυφή η Σέλτικ! Οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να... λυγίσουν την Κλουζ με 2-0 και βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κορυφή του 5ου ομίλου με τέσσερις βαθμούς, έναν περισσότερο από τους αντιπάλους τους. Στην δεύτερη θέση, με τρεις βαθμούς, επίσης, η Λάτσιο η οποία κατάφερε να φέρει... τούμπα τη Ρεν και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Europa League.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Λάτσιο-Ρεν 2-1
(63’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 75’ Ιμόμπιλε / 55’ Μορέλ)

Ρεν 1 (2-3)

Σέλτικ και Κλουζ συναντήθηκαν ξανά μετά τα προκριματικά του Champions League. Αυτή τη φορά, για την δεύτερη αγωνιστική του Europa League με την Σέλτικ να... λυγίζει την Κλουζ με 2-0. Ο Έντουαρντ στο 20ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Σκωτσέζους, οι οποίοι πατούσαν γενικότερα καλύτερα στο παιχνίδι. Αφού γλίτωσαν, μάλιστα, λόγω του διαιτητή που δεν μέτρησε γκολ στους φιλοξενούμενους, κατάφεραν να... κλειδώσουν το τρίποντο με τον Ελιουνούσι στο 59ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του ομίλου, μπορεί μέχρι το ημίχρονο να μην είχαμε κάτι... ιδιαίτερο αφού το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Ωστόσο, με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μορέλ σε μία από τις λιγοστές επισκέψεις των φιλοξενούμενων στην αντίπαλη περιοχή, κατάφερε να... παγώσει το «Ολίμπικο» με κεφαλιά!

Ωστόσο, η πίεση που άσκησε η Λάτσιο στην συνέχεια ήταν πολύ μεγάλη. Οι Ρωμαίοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα σε διάστημα εννιά λεπτών με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και λίγο αργότερα, στο 75ο λεπτό, ο... συνήθης ύποπτος, Ιμόμπιλε, υπέγραψε την ανατροπή για την Λάτσιο!