«Κόλλησαν» ΤΣΣΚΑ και Φέγενορντ, 'άλμα' πρόκρισης η Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Ισοπαλία σαν ήττα για ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Φέγενορντ που ''κόλλησαν'' στο 0-0 στην «CSKA Arena» με το τελικό αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο που πλέον θέλουν μόνο νίκες για να διεκδικήσουν την πρόκριση. Καλό παιχνίδι στη Ρωσική πρωτεύουσα με τις δύο ομάδες να δημιουργούν καλές ευκαιρίες που όμως έπεσαν πάνω στους δύο τερματοφύλακες.

Η Φέγενορντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 24' με τον Μπεργκίς να αποφύγει ωραία τον Μάγκνουσον και να σουτάρει αλλά ο Αλινφέεφ απέκρουσε, όπως και στο 35' προσπάθεια του Νιεούκοπ. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η ΤΣΣΚΑ είχε καλή στιγμή βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Σίγκουρντσον να περνά για τον Τσάλοφ που σούταρε αλλά ο Μάρσμαν απέκρουσε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ακινφέεφ να λέει ''όχι'' στον Νιεούκοπ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ στραβά για τη Φέγενορντ που μόλις στο 48' έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γιόργκενσεν για φάουλ στον Μάγκνουσον. Στο 61' η ΤΣΣΚΑ απείλησε με κεφαλιά του Μάγκνουσον, μετά από κόρνερ του Βλάσιτς, που απέκρουσε ο Μάρσμαν, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα προσπάθεια του Σκούριν. Στο 74' νέα καλή στιγμή για τους Μοσχοβίτες με τον Μάρσμαν να σταματά τον Αχμέντοφ και πέντε λεπτά αργότερα τον Τσάλοφ.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεφ, Ζαϊνουντίνοφ, Ντιβέεφ, Μάγκνουσον, Σενίκοφ (63' Αχμέντοφ), Μαραντισβίλι, Ομπλιάκοφ (71' Μπίστροβιτς), Βλάσιτς, Σίγκουρντσον (63' Σκούριν), Εχουκέ (80' Γκάιτς), Τσάλοφ (80' Τικνιζιάν)

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Μάρσμαν, Γκεερτουίντα, Σπάχιτς, Σενεσί, Νιεούκοπ, Ντίμερς, Τούρνστρα (71' Βέχρμαν), Κόκτσου, Μπεργκίς (82' Μποτεγκίν), Γιόργκενσεν, Λίνσεν

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: 0-3

Γήπεδο: Wörthersee Stadion - Klagenfurt

Νίκη - μισή πρόκριση για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ που πέρασε με 0-3 από το «Wörthersee Stadion» απέναντι στη Βόλφσμπεργκερ και πλέον πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να μην πάρει την πρόκριση για τους «32» του Europa League.

Η Βόλφσμπεργκερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 16' με σουτ του Λέιτγκεμπ που απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς. Στο 32' η Ντιναμό απείλησε με σουτ του Γκβαρντιόλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που πέρασε λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Λιβάκοβιτς να σταματά τον Λέιτγκεμπ. Στο 42' η Ντιναμό είχε ευκαιρία με ωραίο σουτ του Πέτροβιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κουτίν, που δύο λεπτά αργότερα σταμάτησε και τον Αντέμι.

Στο 61' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ντιναμό άνοιξε το σκορ με την μπάλα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων, να φτάνει στον Μάιερ που με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα η Βόλφσμπεργκερ είχε καλή στιγμή με σουτ του Βίζινγκερ που απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς, όπως και στο 67' κεφαλιά του ίδιου. Στο 75' η Ντιναμό τελείωσε το παιχνίδι με τον Πέτροβιτς να κάνει το 0-2 μετά από ασίστ του Αντέμι, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε και το 0-3 με τον Αντέμι να δημιουργεί για τον Ιβανούσεκ που εκτέλεσε για να κλειδώσει τη νίκη.

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ: Κουτίν, Νόβακ, Μπαουμγκάρτνερ (45' Ρνιτς), Λοτσοσβίλι, Σέρζερ, Λέιτγκεμπ, Στράτζινγκ (72' Σπράνγκερ), Λιντλ, Βέρμιτζινγκ (66' Γιόβελιτς), Βίζινγκερ (82' Σμέρμποκ), Πέρετζ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Μοχαμαντί, Θεοφίλ-Κατρίν, Λαουριστέν, Γκβαρντιόλ, Μάιερ (74' Φράνχιτς), Γιάκιτς (83' Τόλιτς), Αντέμι, Όρσιτς (74' Ιβανούσεκ), Καστράτι, Πέτκοβιτς