Κλείδωσαν πρόκριση και παίζουν για την πρωτιά Γαλατασαράι και Λάτσιο

Στην κορυφή οι Τούρκοι που έστω και με ισοπαλία κόντρα στους Ιταλούς παραμένουν πρώτοι

Η Γαλατασαράι πάτησε την Μαρσέιγ (4-2), η Λάτσιο επικράτησε 3-0 της Λοκομοτίβ στη Μόσχα και τελευταία αγωνιστική παίζουν μεταξύ τους για την πρωτιά. Χαμός στον 6ο όμιλο.

Έλιωσε την Μαρσέιγ στο… καυτό «Turk Telekom Arena» η Γαλατασαράι (4-2) και πάει με αέρα στην Ρώμη για να πάρει την πρωτιά του ομίλου. Εκεί όπου θα την υποδεχτεί η Λάτσιο, η οποία μετά το 3-0 επί της Λοκομοτίβ στη Μόσχα ψάχνει μόνο τρίποντο (με δύο ή περισσότερα γκολ) για να τερματίσει αυτή στην κορυφή του 5ου ομίλου.

Στην Τουρκία, λοιπόν, η Γαλατασαράι μπήκε με φόρα στο ματς ανοίγοντας το σκορ με τον Τσιτσαλντάου στο 12’, με τον Τσαλέτα-Τσαρ στο 30ο λεπτό να σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Ο Φεγκιουλί ήρθε στο 64’ για να γράψει το 3-0, με τον Μίλικ τέσσερα λεπτά αργότερα να μειώνει παίρνοντας το ριμπάουντ από την εκτέλεση πέναλτι που επιχείρησε ο ίδιος και έβγαλε ο Μουσλέρα για το 3-1. Ο Μπάμπελ στο 83ο λεπτό με πλασεδάρα, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 4-1. Παρόλα αυτά, το ματς είχε κι άλλο γκολ με τον Μίλικ να μειώνει στο 85’ στο τελικό 4-2.

Στη Μόσχα, η Λάτσιο τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα της Λοκομοτίβ αλλά βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο μέρος με τον ίδιο τρόπο. Ο Ιμόμπιλε, λοιπόν, στο 56’ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 1-0, με τον Ιταλό στράικερ να σκοράρει εκ νέου με εκτέλεση πέναλτι στο 63’ για να κλειδώσει το τρίποντο για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι. Ο Πέδρο στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.