Καθάρισαν την πρόκριση Λεβερκούζεν και Σλάβια

Απίθανη ματσάρα μεταξύ της Νις και της Μπάγερ Λεβερκούζεν, με τις «ασπιρίνες» να φεύγουν με τη νίκη 2-3 από την «Allianz Riviera» κλειδώνοντας την πρόκριση. Εκτός συνέχειας η Νις που ήθελε μόνο νίκη σήμερα για να ελπίζει. Τρομερό παιχνίδι στο Γαλλικό νότο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές και καλές ευκαιρίες οι οποίες τις περισσότερες φορές κατέληγαν και στα δίχτυα.

Η Νις είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με σουτ του Κλαούντ-Μαουρίς που πέρασε λίγο έξω, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα σουτ του Βενδέλ σε ευκαιρία της Λεβερκούζεν. Στο 22' οι «ασπιρίνες» άνοιξαν το σκορ με τον Ντέμιρμπαϊ να σηκώνει υπέροχα για τον Ντιαμπί που με βολέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα σκόραραν με τον Σικ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 26' η Νις έφερε το ματς στα ίσα με την μπάλα να φτάνει στον Καμαρά που με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-1. Στο 32' η Λεβερκούζεν πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Αμιρί να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Ντράγκοβιτς να σουτ στην κίνηση να κάνει το 1-2.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Νις έφερε το ματς στα ίσα με τον Ρεϊνέ-Αδελαΐδ να εκτελεί ένα φάουλ, τον Χραντέτσκι να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και τον Εντόι από κοντά να κάνει το 2-2. Στο 51' η Λεβερκούζεν πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Αμιρί να εκτελεί ένα φάουλ και τον Μπαουνγκαρτλίνγκερ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι να κάνει το 2-3. Στο 59' νέα ευκαιρία για τις «ασπιρίνες» με μακρινό σουτ του Αμιρί που απέκρουσε ο Μπενίτεθ, όπως και ένα λεπτό αργότερα σουτ του Ντέμιρμπαϊ. Στο 61' απείλησε και η Νις με σουτ του Κλαούντ-Μαουρίς που πέρασε λίγο έξω. Στο 66' η Λεβερκούζεν είχε καλή στιγμή με τον Ταπσόμπα να γεμίζει για τον Μπέιλι που έκανε ωραία ενέργεια και σουτ που πέρασε λίγο έξω.

ΝΙΣ: Μπενίτεθ, Καμαρά (72' Ρασίν), Ντανίλιουτς, Μπαμπού, Λοτόμπα, Ρεϊνέ-Αδελαΐδ, Ντανίλο (67' Τουράμ), Ενσοκί, Μαολίδα (29' Εντόι), Κλαούντ-Μαουρίς, Γκουιρί (72' Τρουιλέ)

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Λαρς Μπέντερ (45' Ταπσόμπα), Ντράγκοβιτς, Τα, Βενδέλ, Μπελαραμπί, Μπαουνγκαρτλίνγκερ, Ντέμιρμπαϊ, Ντιαμπί (67' Γιεντικλί), Αμιρί (67' Τούρκμεν), Σικ (45' Μπέιλι)

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ - ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: 3-0

Γήπεδο: Eden Arena - Prague

Έκανε το καθήκον της η Σλάβια Πράγας που πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στγ Χάποελ Μπερ Σεβά στην «Eden Arena» και κλείδωσε την πρόκριση αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τους φιλοξενούμενους. Εξαιρετικό και σοβαρό παιχνίδι από τη Σλάβια που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να καθαρίσει τη νίκη και δεν άφησε στιγμή το παιχνίδι να της ξεφύγει.

Η Σλάβια είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με σουτ του Μάσοπουστ που απέκρουσε ο Λεβίτα. Στο 31' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κούτστα να βγάζει σέντρα για τον Σίμα που με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Στάντσιου να κάνει το 2-0 με ωραίο σουτ.

Η Σλάβια είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 58' με τον Μάσοπουστ να γυρίζει για τον Κούτστα που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Λεβίτα απέκρουσε, όπως και στο 67' σε σουτ του Κούτστα. Στο 69' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Μάσοπουστ να γυρίζει για τον Λινγκρ που σούταρε αλλά ο Λεβίτα απέκρουσε. Στο 85' η Σλάβια τελείωσε το παιχνίδι με τον Ολαγίνκα να γυρίζει για τον Σίμα που από κοντά σκόραρε για δεύτερη φορά γράφοντας το τελικό 3-0.

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: Κολάρ, Μάσοπουστ (80' Πρόβοντ), Κούντελα, Ζίμα, Ντόρλεϊ (61' Μπόριλ), Σίμα, Σέβτσικ (80' Τραορέ), Χόλες, Στάντσιου (64' Λινγκρ), Ολαγίνκα, Κούτστα (80' Μούσα)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Λεβίτα, Ντάντια, Καμπά, Τάχα (81' Γκάμουν), Τζέντεκ, Τβίτο, Σάλαϊτς (61' Γιοσεφί), Μπαρέιρο (45' Μαντμούν), Κέλτιενς, Χοσουέ (76' Χατουέλ), Βαρενέ (61' Σβίρο)

Πηγή: aek365.org