Ισόπαλες Λιλ και Μίλαν

Στο 1-1 κόλλησαν Λιλ και Μίλαν και καμιά τους δεν μπόρεσε να κάνει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Στο 10ο λεπτό μετά από γύρισμα του Ερναντές, ο Ρέμπιτς πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Μαϊνιάν έσωσε και στο 11’ μετά από λάθος του Τονάλι, ο Γιαζιτσί αστόχησε από καλό σημείο.

Στο 21’ ο Μπέιν έσωσε μετά από σουτ του Γιούλις, ενώ στο 24’ η Μίλαν έφυγε στην κόντρα με τρεις, αλλά ο Τσαλχάνογλου προτίμησε να κάνει άστοχο σουτ παρά να δώσει στον αμαρκάριστο, Ρέμπιτς.

Στο 37ο λεπτό ο Ντοναρούμα έσωσε μετά από σουτ του Αραούχο, ενώ στο 42’ ο Ιταλός κίπερ είπε όχι και σε σουτ του Μπαμπά.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό, η Μίλαν έφυγε στην κόντρα, ο Ρέμπιτς έφυγε στην κόντρα κι έδωσε στον Καστιγιέχο, που έκανε το 0-1 εξ επαφής.

Στο 55ο λεπτό, το σουτ του Τσαλχάνογλου πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 64’ ο Μπότμαν πρόλαβε τον Κολόμπο και στη συνέχεια ο Ερναντές αστόχησε από κοντά.

Στο 65ο λεπτό, ο Αραούχο έβγαλε τη σέντρα, ο Ντέβιντ βρήκε λίγο την μπάλα και ο Μπαμπά από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 76ο λεπτό το σουτ Ικονέ κόντραρε στον Μπενασέρ και στη συνέχεια το του Ντέιβιντ πέρασε λίγο έξω. Στο 82’ η Μίλαν άγγιξε το γκολ αλλά το σουτ του Μπενασέρ πέρασε μόλις έξω.

ΛΙΛ: Μαϊνιάν, Πιέντ (79’ Ντζαλό), Φοντέ, Μπότμαν, Μανταβά, Σεκά (63’ Σουμαρέ), Αντρέ, Μπαμπά, Αραούχο (75’ Λιχαντζί), Ντέιβιντ, Γιαζιτσί (63’ Ικονέ)

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κίερ, Γκάμπια, Ερναντές, Νταλότ, Τονάλι, Μπενασέρ, Χάουγκε (77’ Κρούνιτς), Ρέμπιτς (61’ Κολόμπο), Τσαλχάνογλου (61’ Μπραΐμ Ντίαθ), Καστιγιέχο

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΣΕΛΤΙΚ: 4-1

Γήπεδο: Generali Arena

Τεράστια νίκη με 4-1 πέτυχε η Σπάρτα Πράγας επί της Σέλτικ και μάλιστα με ανατροπή και βλέπει πρόκριση.

Στο 6ο μόλις λεπτό, ο Μπέιν έσωσε μετά από όμορφο σουτ του Κάρλσον, ενώ στο 15’ ο Εντουάρ έφυγε στην κόντρα από αριστερά, άδειασε τον αντίπαλό του και με σουτ έγραψε το 0-1.

Όμως στο 26’ μετά από κόρνερ, η άμυνα της Σέλτικ δεν απομάκρυνε, ο Παβέλκα έκανε το σουτ και η μπάλα στρώθηκε στον Χάντσκο που από κοντά πλάσαρε για το 1-1. Και μάλιστα στο 38’ ο Ντότσκαλ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γιούλις πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 2-1. Στο 45ο λεπτό η Σπάρτα άγγιξε και το 3ο γκολ αλλά η κεφαλιά του Κρέιτσι σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα χέρια του Μπέιν.

Στο 48’ ο Νίτσα έσωσε μετά από εκτέλεση φάουλ του Εντουάρ και στο 51’ το σουτ του Κρίστι έφυγε μόλις έξω.

Στο 64ο λεπτό ο Εντουάρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νίτσα εξ επαφής ενώ στο 80’ ο Γιούλις έκανε το 3-1 με κοντινό πλασέ. Μάκλιστα στο 90+4’ ο Πλάβσιτς έκανε το 4-1 πλασάροντας σε κενό τέρμα, αφού πέρασε και τον Μπέιν.

ΣΠΑΡΤΑ: Νίτσα, Πλετσατί, Παβέλκα, Χάντσκο (66’ Σούτσεκ), Βιντχάιμ, Τράνβικ (, Ντότσκαλ, Κρέιτσι, Χάνουσεκ, Γιούλις (85’ Μίντσεφ), Μόμπεργκ Κάρλσον (85’ Πλάβσιτς)

ΣΕΛΤΙΚ: Μπέιν, Λασάλτ, Αγέρ, Ζουλιέν, Ελχαμέντ, ΜακΓκρέγκορ, Μπράουν (66’ Ρόγκιτς), Εντσάμ, Ελιουνούσι, Κρίστι, Εντουάρ (82 Κλιμάλα)