Η Σλάβια άλλαξε την ιστορία!(vids)

Απέκλεισε τη Σεβίλλη στο 119' και το φαβορί είναι έξω

Μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της σύγχρονης ιστορίας της πέτυχε η Σλάβια Πράγας, που κέρδισε με 4-3 τη Σεβίλλη στην παράταση και την έστειλε στο καναβάτσο και εκτός προημιτελικών του Europa!

Το γκολ που τα έκρινε όλα μπήκε στο 119’ του αγώνα, με το αυτογκόλ του Κιάερ να είναι το καθοριστικό. Στην παράταση πέρασε και η Μπενφίκα, πιο…άνετη η Βιγιαρεάλ.

Οι αγώνες

Σλάβια Πράγας-Σεβίλλη 4-3 (6-5)

Όλα άρχισαν ιδανικά για τη Σλάβια με τον Νγκαντό να ανοίγει το σκορ στο 15’ και να δυσκολεύει πολύ τους Ανδαλουσιάνους. Όμως δεν το κράτησαν μέχρι το ημίχρονο, καθώς στο 44’ κέρδισε πέναλτι η Σεβίλλη και ο Μπεν Γιεντέρ το μετέτρεψε σε γκολ. Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος η Σλάβια κέρδισε επίσης πέναλτι με τον Σούτσεκ να το κάνει γκολ, ενώ ήρθε στο 54’ το εντυπωσιακό γκολ του Μουνίρ για να φέρει σκορ…παράτασης.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν μέχρι το τέλος αφού πέραν από μια μεγάλη φάση με τον Μπεν Γιεντέρ δεν είδαμε κάτι άλλο. Η παράταση ξεκίνησε με τη Σεβίλλη να παίρνει γερό προβάδισμα με τον Βάσκεθ στο 98’, αλλά ήταν η νύχτα της Σλάβια. Ο Φαν Μπούρεν στο 102’ με καλό τελείωμα έκανε το 3-3 και στο τέλος έγιναν τα απίθανα. Σε φάση διαρκείας, ο Κιάερ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του και τη Σλάβια στους εφτά ουρανούς.

Βιγιαρεάλ-Ζενίτ 2-1 (5-2)

Η Βιγιαρεάλ έκανε τη δουλειά της χωρίς να ζοριστεί καθόλου από τη Ζενίτ, αφού η μεγάλη ευκαιρία του Αζμούν δεν έγινε γκολ για να αλλάξει ισορροπίες. Έτσι πήραν και τη νίκη για να περάσουν με στυλ, καθώς ο Μορένο στο 29’ άνοιξε το σκορ και ο Μπάκα στο 47’ έβαλε και δεύτερο. Η Ζενίτ μείωσε με τον Ιβάνοβιτς στο φινάλε αλλά επιστρέφει με άδεια χέρια στη Ρωσία.

Μπενφίκα-Ντινάμο Ζάγκρεμπ (3-1) 3-0

Η Μπενφίκα ήταν το φαβορί για την πρόκριση αλλά έπρεπε να «ματώσει» για να την πάρει απέναντι στη Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Οι Κροάτες έπαιξαν πιο αμυντικά αλλά δεν απέφυγαν το γκολ από το γερόλυκο Ζόνας στο 71’ που έστειλε το ματς παράταση. Εκεί οι «Αετοί» επιβλήθηκαν με Φερέιρα και Γκριμάλτο, το γκολ του αμέσως μετά την αποβολή του Στογιάνοβιτς, για το τελικό 3-0 και την πρόκριση.

Οι αγώνες όπως μεταδόθηκαν ζωντανά από την ιστοσελίδα μας

122' Τέλος αγώνα! Η Σλάβια έκανε το μεγάλο μπαμ στο 119'!

121' Δείτε το

120' Ο Φαν Μπούρεν και αυτό. Ή αυτογκόλ του Κιάερ.

119' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Σλάβια!!!

105' Το γκολ του Γκριμάλτο

104' Παίζει και με 10 η Ντινάμο. Αποβλήθηκε ο Στογιάνιβιτς.

103' Το γκολ του Φερέιρα για τη Μπενφίκα

103' Το γκολ της Σλάβια

102' 3-3 η Σλάβια! Φαν Μπούρεν

100' Δείτε το γκολ

98' Φραν Βάσκεθ ΓΚΟΛ! 3-2 η Σεβίλλη

90' Τέλος και στη Λισαβόνα. Παράταση κι εκεί.

90' Το γκολ του Ιβάνοβιτς για τη Ζενίτ.

91' Τέλος στο Θεράμικα. 2-1 και πέρασε με δυο νίκες η Βιγιαρεάλ.

90' Τέλος στην Πράγα. Παράταση.

86' Αυτή τη στιγμή δυο ζευγάρια πάνε παράταση.

85' Tεράστια ευκαιρία με Μπεν Γεντέρ για τη Σεβίλλη.

75' Το γκολ του Ζόνας

72' Πολύ ωραίο τελείωμα

71' Ζόνας! 1-0 η Μπενφίκα

57' H γκολάρα Μουνίρ

56' Το πέναλτι του Σούτσεκ

55' Έτσι πάμε παράταση στο ζευγάρι Σλάβια-Σεβίλλη. Ο Μουνίρ είχε βάλει και στο πρώτο ματς γκολ. Όπως και ο Μπεν Γεντέρ.

54' Μουνίρ! 2-2 η Σεβίλλη με γκολάρα.

48' Σημειώνουμε πως το ματς της Μπενφίκα ξεκίνησε αργότερα από τα υπόλοιπα.

47' Το γκολ Μπάκα

46' 2-1 η Σλάβια. Σούτσεκ! Γκολ και η Βιγιαρεάλ με Μπάκα.

46' Πέναλτι για την Σλάβια. Το έκανε ο Χεσούς Νάβας.

Επιστρέψαμε στη δράση.

Τέλος ημιχρόνων

44' Έφτασε τα οκτώ στο Europa. Μόνο ο Ζιρού έχει παραπάνω (9).

44' ΓΚΟΛ! 1-1 ο Μπεν Γιεντέρ.

42' Πέναλτι για τη Σεβίλλη. Το κέρδισε ο Πρόμες.

38' Δεν...ακούει καλά ο Ενγκοντό

32' Το γκολ του Μορένο

31' Δοκάρι με τον Πρόμες για τη Σεβίλλη

29' Ζεράρ Μορένο και 1-0 η Βιγιαρεάλ

15' Το γκολ του Εγκαντό

14' Γκολ ο Ενγκαντό! 1-0 η Σλάβια.

11' Mεγάλη ευκαιρία με τον Αζμούν για Βιγιαρεάλ.

2' Πέρασαν ήδη Βαλένθια, Νάπολι και Τσέλσι. Διαβάστε και δείτε πως:

22:00 Ξεκίνησαν οι αγώνες

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση