Η Σεβίλλη τούμπαρε τη Γιουβέντους στην παράταση και... χτυπάει Europa ξανά!

Η ισπανική ομάδα πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-2

Ονομάστε το... Sevilla League να τελειώνουμε! Οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν 2-1 της Γιουβέντους στην παράταση και προκρίθηκαν με συνολικό σκορ 3-2 στον 7ο τελικό της ιστορίας τους στον θεσμό, επιβεβαιώνοντας ξανά πως στο Europa δεν παίζονται...

Το ματς είχε φοβερό ρυθμό εξαρχής, με την κεφαλιά του Γκάτι να αναγκάζει τον Μπόνο σε εντυπωσιακή επέμβαση στο 15’. Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν την απάντηση, με τον Σέζνι να σταματά τον Οκάμπος στο 24’.

Ο Ντι Μαρία έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ σε τετ α τετ δευτερόλεπτα αργότερα, ενώ στο 33’ ο Κεν είδε το συρτό σουτ του από τα δεξιά να σταματά στο δοκάρι!

Καλύτερη τύχη είχε η προσπάθεια του Ραμπιό στο 41’, όμως ο Γάλλος είδε το γκολ του ακυρώνεται για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο δε φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Σεβίλλη φώναξε έντονα για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κουαδράδο στον Τόρες, ωστόσο διαιτητής και VAR αποφάσισαν πως δεν υπήρχε τίποτα – καταλήγοντας πιθανότατα πως το μαρκάρισμα ήταν εκτός περιοχής και από την στιγμή που δεν δόθηκε φάουλ εξαρχής, δεν γινόταν να δοθεί μετά.

Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο μέρος, με τον Μπρέμερ να έχει κεφαλιά στο δοκάρι στο 58ο λεπτό. Εντέλει, το σκορ θα άνοιγε για τους φιλοξενούμενους στο 65’.

Σκόρερ ο Βλάχοβιτς, που εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην ανδαλουσιάνικη άμυνα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό τελείωμα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα αφότου πέρασε ως αλλαγή!

Παρ’ όλα αυτά, οι Ανδαλουσιάνοι βρήκαν το σθένος να φτάσουν στην ισοφάριση και μάλιστα γρήγορα.

Ήταν στο 71’, όταν ο Σούσο έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε τον Σέζνι, για να κάνει το 1-1.

Η εξέλιξη αυτή ώθησε τους γηπεδούχους να ψάξουν κι άλλο γκολ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Γιούβε ανταποκρίθηκε σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάστηκε και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ήρθε η ανατροπή για τη Σεβίλλη. Σκόρερ ο Λαμέλα, που έπιασε υπέροχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Χιλ για το 2-1 στο 95’!

Οι «μπιανκονέρι» έψαξαν εναγωνίως για την ισοφάριση, απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Ακούνια στο 116' όμως η λύτρωσε δεν ήρθε ποτέ, με τους Σεβιγιάνους να πανηγυρίζουν μία ακόμη μεγάλη πρόκριση σε τελικό στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση της UEFA...