Η Ρέιντζερς έστειλε σπίτι της τη Λειψία... και πάει για κούπα! (vid)

Έλιωσε τη Λειψία στο καυτό «Ibrox» η Ρέιντζερς

Ανέτρεψε τη Λειψία η φοβερή Ρέιντζερς! Η ομάδα του Τζιοβάνι Φαν Μπρόκχορστ επικράτησε 3-1 των Γερμανών, ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 του πρώτου αγώνα (και μάλιστα χωρίς τον βασικό της επιθετικό Αλφρέδο Μορέλος) και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό τελικό μετά το 2008 (σσ. όταν το είχε χάσει με 2-0 από τη Ζενίτ).

Κάπως έτσι, η Ρέιντζερς θα διεκδικήσει το πρώτο της ευρωπαϊκό μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων που είχε κατακτήσει το 1972, βρίσκοντας απέναντί της την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η Ρέιντζερς μπήκε με σπασμένα τα φρένα, πήρε ορμή από το… καυτό «Ibrox» και έριξε στα σχοινιά τη Λειψία. Η πίεση των Σκωτσέζων απέφερε καρπούς αφού στο 19ο λεπτό ο Κεντ έκανε τη σέντρα-σουτ, με τον Ταβερνιέ να πετάγεται στο ύψους του δευτέρου δοκαριού και να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους. Σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά αργότερα η Ρέιντζερς βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ράιτ να «σερβίρει» το 2-0 στον Καμαρά και να δίνει από νωρίς προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Φαν Μπρόκχορστ.

Στα… καπάκια λίγο έλειψε η Ρέιντζερς να βρει και τρίτο τέρμα, αλλά ο Αρίμπο έκανε τσαφ από τη μικρή περιοχή…

Οι Σκωτσέζοι ήταν ανώτεροι, πίεζαν ασφυκτικά και πάλευαν για το τρίτο γκολ ως το πρώτο ημίχρονο αλλά δεν το βρήκαν πηγαίνοντας πάντως με ισχυρό προβάδισμα στην ανάπαυλα. Παρόμοια εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος, με την Ρέιντζερς να είναι ανώτερη αλλά και αφελής στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Λειψία, με τον Ανχελίνο να κάνει εξαιρετική σέντρα και ο Ενκουνκού φοβερό πλασέ στην κίνηση για να μειώσει σε 2-1 στο 70’, ισοφαρίζοντας παράλληλα το συνολικό σκορ (2-2).

Το ματς ουσιαστικά ξεκινούσε από την αρχή και έμενε ένα εικοσάλεπτο. Η Ρέιντζερς, όμως, ήταν ανώτερη συνολικά στο παιχνίδι, δεν αγχώθηκε και βρήκε το γκολ της πρόκρισης με τον Λίντστρεμ στο 81’ , βάζοντας… φωτιά στο «Ibrox». Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, η Λειψία πίεσε αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό και γνώρισε έναν άδοξο αποκλεισμό…

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση