«Γλυκιά» ήττα για τη Χετάφε

Πέταξε έξω τον Άγιαξ

Την πιο γλυκιά της ήττα υπέστη η Χετάφε. Οι Ισπανοί έχασαν με 2-1 στην έδρα του Άγιαξ αλλά τον πέταξαν εκτός, καθώς στην Ισπανία είχαν επικρατήσει με 2-0.

Η Χετάφε πάγωσε τη «Johan Cruijff ArenA» μόλις στο 6ο λεπτό καθώς ο Μάτα κατέβασε όμορφα στην περιοχή, γύρισε και από κοντά πλάσαρε τον Ονανά για το 0-1.

Στο6’ ο Σορία είπε όχι σε σουτ του Φαν ντε Μπεκ και στην επαναφορά ο Σχουρς αστόχησε από ιδανικό σημείο και στο 10’ ο φαν ντε Μπεκ κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή της Χετάφε, έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Περέιρα πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-1.

Στο 21’ το μακρινό σουτ του Αραμπάρι πέρασε λίγο έξω, όπως κι εκείνο του Ντέιβερσον στο 23’ και στο 36’ ο Νταμιάν Σουάρεθ από δεξιά έστρωσε στον Ντέιβερσον που με σουτ τράνταξε το δοκάρι του Ονανά.

Στο 59ο λεπτό η κεφαλιά του Τάντιτς πέρασε λίγο έξω και στο 63’ ο Έτινγκ εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ απ’ ευθείας και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το 2-1 με την μπάλα να έχει βρει λίγο και στον Ολιβέρα.

Στο 71ο λεπτό η Χετάφε είχε δοκάρι με τον Μακσίμοβιτς και στο 73’ πέτυχε γκολ με τον Μάτα το οποίο ακυρώθηκε και στο 86’ το σουτ του Μάτα σταμάτησε στον Μπλιντ.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Σχουρς, Έιτινγκ, Περέιρα (46’ Πρόμες), Γκράβενμπερχ (74’ Χούντελαρ), Ντεστ, Μαρτίνεθ, Μπλιντ, Τάντιτς, Φαν ντε Μπεκ, Μπάμπελ

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Ντζενέ, Νιόμ, Νταμιάν Σουάρεθ, Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Ολιβέρα, Μάτα (90+1' Τιμόρ), Ετσέιτα, Ντέιβερσον (70’ Μολίνα), Κουκουρέγια (90+3' Κένεντι)

Πηγή: aek365.org

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση