Γιουνάιτεντ από τα παλιά έστειλε σπίτι της την Μπαρτσελόνα! (vid)

Μπορεί η Μπαρτσελόνα να προηγήθηκε νωρίς, όμως η Γιουνάιτεντ τούμπαρε το ματς στο Μάντσεστερ (2-1)

Στους «16» του Europa League με βραζιλιάνικη υπογραφή βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους «κόκκινους διάβολους» να παίρνουν σπουδαία εντός έδρας νίκη με ανατροπή κόντρα στην Μπαρτσελόνα (2-1), πετώντας εκτός Ευρώπης από τον... Φεβρουάριο του Καταλανούς!

Μόλις στο 3’, ο Τερ Στέγκεν έκανε τεράστια επέμβαση. Μετά από μαγική πάσα του Κασεμίρο, ο Μπρούνο Φερνάντες βγήκε τετ-α-τετ μέσα στην περιοχή με τον Γερμανό τερματοφύλακα, ο Πορτογάλος σούταρε με δύναμη αλλά σταμάτησε στο πόδι του γκολκίπερ! Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός, με την Μπαρτσελόνα στο 15’ να κερδίζει πέναλτι. Ο Μπρούνο Φερνάντες τράβηξε με τα χέρια τον Μπαλτνέ μέσα στην περιοχή, υπήρξε επαφή, ίσως όχι τόσο... έντονη, αλλά δόθηκε. Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση, έκανε ένα εντελώς περίεργο σουτ, ο Ισπανός βρήκε τη μπάλα, δοκάρι και μέσα στο 18’!

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μην μπορεί καν να απειλήσει… σοβαρά. Στο 23’ ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε μια μακρινή σέντρα στην κίνηση χωρίς να «συγκινηθεί» κανείς, ενώ στο 36’ μια σέντρα-σουτ του Φρεντ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μάλιστα στο 45’ λίγο έλειψε να γίνει το 0-2! Ο Ντε Χέα έκανε τραγικό λάθος, αφού έχασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή. Ο Σέρτζι Ρομπέρτο και ο Κεσιέ δεν μπόρεσε να περάσουν τον Κασεμίρο και έτσι σώθηκε η Γιουνάιτεντ!

Στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου, ο Φρεντ πήρε την μπάλα ανάμεσα στην άμυνα, την έβαλε μπροστά του μέσα στην περιοχή και με ένα ξερό σουτ στο 47’ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1! Οι Άγγλοι συνέχισαν να απειλούν, με τον Άντονι στο 49’ να σταματιέται τελευταία στιγμή από τον Κρίστενσεν. Ο Ράσφορντ έχασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ ο Άντονι είχε άλλες δύο ευκαιρίες. Κόντρα στη ροή του ματς, στο 64' ήρθε η τρομερή επέμβαση του Ντε Χέα σε κεφαλιά του Κουντέ! Έδιωξε σε κόρνερ, με τη μπάλα να πηγαίνει μέσα.

Κάπου εκεί, ο δραστήριος Άντονι έδωσε τη λύση. Μετά από δύο σουτ συμπαικτών του που σταμάτησαν στα σώματα της άμυνας, ο Βραζιλιάνος έκανε τρομερό πλασέ και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τερ Στέγκεν, για το 2-1 και την ολική ανατροπή στο 74’! Οι κάρτες και τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν άφησαν να δημιουργηθεί καμία φάση. Στο 90+4’ο Λεβαντόφσκι σούταρε και άγγιξε το 2-2, όμως ο Βαράν πετάχτηκε και έδιωξε πάνω στη γραμμή! Ο επόπτης έδωσε οφσάιντ, ωστόσο το replay έδειξε ότι το γκολ θα μετρούσε κανονικά αν έμπαινε. Κάπως έτσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε στον θρίαμβο!

Η εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

ΤΕΛΟΣ!

90+4' Ο Βαράν διώχνει το σουτ του Λεβαντόφσκι πάνω στην γραμμή!

90' 5 λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος

81' Προσπαθεί η Μπράτσα ωστόσο υστερεί στην τελική πάσα

74' Μετά από δύο σουτ συμπαικτών του που σταμάτησαν στα σώματα της άμυνας, ο Βραζιλιάνος έκανε τρομερό πλασέ και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τερ Στέγκεν!

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΟΝΙ ΚΑΙ 2-1!

64' Τρομερή επέμβαση του Ντε Χέα σε κεφαλιά του Κουντέ!

59' Σύρραξη στο ματς! Ο Μπρούνο Φερνάντες κλωτσάει τη μπάλα στον Ντε Γιονγκ

49' Συνολικό 3-3 και με τα δύο ματς, άρα... τίποτα! Με αυτό το σκορ το ματς πάει παράταση.

48' Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα ανάμεσα στην άμυνα, την έβαλε μπροστά του μέσα στην περιοχή και με ένα ξερό σουτ η μπάλα πάει μέσα!

47' ΓΚΟΛ Ο ΦΡΕΝΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ ΚΑΙ 1-1!

46’ ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ

45' Ημίχρονο στο «Ολντ Τράφορντ»

44' Τραγικό λάθος του Ντε Χέα που χάνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή. Ο Σέρτζι Ρομπέρτο και ο Κεσιέ δεν μπόρεσε να περάσουν τον Κασεμίρο και έτσι σώθηκε η Γιουνάιτεντ!

40' Σουτ του Σέρτζι Ρομπέρτο από μακριά, τρομερά άστοχο.

36' Πολιορκεί την περιοχή της Γιουνάιτεντ η Μπάρτσα.

25' Η Γιουνάιτεντ προσπαθεί να ρίξει τον ρυθμό και να πάει σε ένα πιο οργανωμένο παιχνίδι.

19' Σκορ πρόκρισης για τους μπλαουγκράνα και τώρα τρέχει η Γιουνάιτεντ…

18' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΚΑΙ 0-1 ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΒΑΝΤΟΦΣΚΙ ΑΠΟ ΤΑ 11 ΒΗΜΑΤΑ ΝΙΚΑ ΤΟΝ ΝΤΕ ΧΕΑ!

16' Ο Μπρούνο Φερνάντες τραβάει με τα χέρια τον Μπαλτνέ μέσα στην περιοχή, υπάρχει επαφή, ίσως όχι τόσο... έντονη.

15' Πέναλτι για την Μπαρτσελόνα!

10' Οι Άγγλοι διατηρούν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

3' Τεράστια επέμβαση του Τερ Στέγκεν! Μετά από μαγική πάσα του Κασεμίρο, ο Μπρούνο Φερνάντες βγήκε τετ-α-τετ μέσα στην περιοχή με τον Γερμανό τερματοφύλακα, ο Πορτογάλος σούταρε με δύναμη αλλά σταμάτησε στο σώμα του γκολκίπερ!

1’ ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΑΓΩΝA!